Kestane balının faydaları neler?

Bal denildiği zaman akla gerçek ve hakiki bir bal olarak yalnızca, kestane balı geliyor. Fabrikasyon ürünlü bal üretimlerinde maalesef haddinden fazla şeker kullanılarak, balı şifası birden zehir durumuna getiriliyor. Bu tür ballara karşı herkesin bilinçli olması gerekir. Kestane balında ise böyle bir durum asla söz konusu değil. Tamamen doğal olan bal, gerçek bir şifa deposu. Üzerinde KATÜ profesörlerinin son yaptıkları araştırmalar neticesinde, kansere iyi geldiği anlaşıldı.Kestane_Bali_2

Kestane balı, gevşek kıvamlı ve koyu renkli olur. İçerisinde bulundurduğu antioksidan ve antimikrobiyal sayesinde hastalıklara karşı şifa yayıyor. KATÜ’de yapılan araştırmalar kobay hayvanlar üzerinde devam ediyor. Yapılan inceleme ve araştırmaların ilk bulgularında, KATÜ’lü profesörler kestane balının karaciğer tahribatına neden olan kanserli hücreleri onardığı ortaya çıktı. Hepatit hastaları içinde alternatif bir ilaç olarak doktorlar öneriyor.

Yapılan araştırmalara göre bir kaşık kestane balı tükettiğinizde, 3-4 kaşık diğer balların tüketimine eş değer olabiliyor. Yeni Zelanda ülkesinde yer alan en verimli bal olarak da bilinen manuka balından daha faydalı olduğu ifade edilen kestane balı, bağışıklık sisteminin korunmasında kullanılması gereken önemli bir gıda maddesi olduğu açıklandı. Siz de sağlık ve afiyet için kestane balının en azından kahvaltı masalarınızdan eksik etmeyin. Fiyat olarak her en kadar yüksek meblağ olsa da, insanın sağlığını koruması açısından verilecek paranın değeceğine inanabilirsiniz.

Bu durumda ülkemizde kestane ağaçlarına yönelik koruma çalışmalarının yapılması yerinde bir davranış olacak. Son zamanlarda bu bilinci daha da arttığını görebilirsiniz. Ürünüyle, peyzajıyla çok değerli olan ağaç, arıların bal üretmesiyle sağlık açısından mükemmel bir gıdanın ortaya çıkmasını sağlamakla da değerli ve korunmayı hak eden bir ağaç olmaktadır.

Bir Cevap Yazın