Kepçe kulak ameliyatsız düzeltilebilir mi?

Kepçe kulak durumu doğum anından itibaren olan bir sorundur. Kepçe kulak kulağın anatomik yapısının aksine kulak kepçesinin ön tarafa doğru kıvrık yapıda olması durumudur. Çocuklarda psikolojik yönden, duygusal ya da davranışsal sorunları da beraberinde getirecek olan kepçe kulak, toplumda oldukça sık rastlanır. Kulak deformitelerinin arasında en fazla bu sorunla karşılaşılmaktadır. Kepçe kulak estetik ameliyatları son derece güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Kulakta sadece dışarıda olan kısma müdahale söz konusu olduğundan, işitmeyle ilgili sorunlar yaşanmamaktadır. Bu estetik işlemler ameliyatla ya da ameliyatsız olarak gerçekleştirilebilir. Kulak kepçesinin tam olarak gelişimini tamamladığı 6 yaşından sonra yapılması daha uygun bir estetik operasyondur. Çocuklara en uygun okul öncesi dönemde yapılabilir. Aksi halde çocuklarda sorun yaşanacak kadar büyük bir problem haline gelebilir. Ancak bunun dışında estetik olarak kepçe kulak her yaşta düzeltilebilecek bir sorundur. Kulak kepçesinin boyutlarında herhangi bir fark olmadığı halde, kıkırdak yapısında anatomik olarak farklılıklar olur. Kepçe kulak olması halinde kulak kepçesiyle kafa arasında olan açı 25 dereceden fazladır. Bu görüntü arka taraftan bakıldığında daha net bir şekilde görülebilir. Bazı insanlarda ise kulak memesinde ya da kulak üst tarafında açı ve şekil deformasyonları olabilir. Ayrıca kulak kepçesi içinde olan kıvrımlar tam olarak oluşmamış olabilir. Bunun dışında her iki kulakta farklı şekillerde kulak deformitesi olabilir. Kepçe kulak sorunu kolayca giderilebilecek estetik sorunlar arasında yer alır.

Kepçe kulak ameliyatsız düzeltilebilir mi?

kepçe kulak

Yetişkin dönemlerde olan kepçe kulak sorunu için geliştirilen iple kepçe kulak estetiği adı verilen yöntemle kesi yapmaya gerek kalmadan tedavi edilir. Kişilerin özgüven eksikliğine neden olan kepçe kulak sorunu basit bir şekilde giderilir.  İple asma yöntemi burun ucuna ve kaşlara da uygulanan bir yöntemdir.  Yapılan işlemden sonra hastalar normal yaşamına dönebilir. Kulak derisine açılan küçük deliklerden özel bir aletle geçirilmiş ip sayesinde kepçe olan kulak geriye doğru yatırılır. İşlem sırasında herhangi bir kesi yapılmadığından pansuman yapma, dikiş alma, kontrole gitmek ve bandaj gibi uygulamalara gerek kalmaz. Yapılan işlemden sonra bölgede gerdirme yapıldığından, 1-2 süre ağrı olmaktadır. Bu süreçte hastalar ağrı kesici kullanarak, ağrılarından kurtulabilir. İşlem sonrasında kullanılmış olan ip ne kadar kuvvetli olsa da, yine de gevşeme olabiliyor. Çünkü ip sağlam olsa da, ipin tutturulduğu yer yumuşak dokudur. Kepçe kulağın iple düzeltilmesinden sonra hastanın beğenmemesi halinde, yapılan işlemden geri dönüşün olması büyük bir avantajdır. İplerin kesilmesiyle birlikte kulak eski haline dönmektedir. Diğer türlü estetik ameliyatla yapılan kepçe kulak estetiğinde böyle bir geri dönüş olmaz.

Kepçe kulak yeni doğanda ameliyatsız düzeltilebilir mi?

Kepçe kulak yeni doğanda saptanırsa, 72 saat içinde herhangi bir ameliyata gerek kalmaksızın düzeltilebilir. Bunun nedeni anneden bebeğe geçen yüksek oranda östrojen sebebiyle kulaktaki kıkırdak elastikiyetinin fazla olmasındandır. Bu yüzden kulaktaki kıkırdaklar rahatça şekillendirilebilir. 72 saat süre geçtikten sonra östrojen seviyesi düşeceğinden, kulaktaki kıkırdaklarda sertleşme olur. Doğum sonrası bebeklerde özel bant ve üzeri plastik kaplı olan özel teller kullanılıp, kulak arkaya doğru yatırılır. Bu işlem 1-2 ay devam ettikten sonra kepçe kulak düzeltilmiş olur.

Bir Cevap Yazın