Kepçe kulak ameliyatı riskli midir?

kepçe kulakKulakta olan şekil bozuklukları arasında en fazla görülen ve halk arasındaki tabiriyle kepçe kulak denen, yelken kulak şeklidir. Bu kulak sorununda kulak kepçesinde olan kıkırdak fazla gelişmiş ve kulak kıvrımları da düzleşip silinmiş olur. Bu kişilerde kulak kepçesi ve kafa arasında olan açı normalde 30 derecenin altında olması gerekirken, açı 40 derecenin üstüne çıkar. Kulağında bu tür bir sorun olan herkes için kepçe kulak ameliyatı yani otoplasti ameliyatı yapılması mümkündür. Bu ameliyat sayesinde doğal görünen kulak kepçesi yapılır. Bu kişilerin kulak kepçesi ameliyatın ardından bir hafta sonra ideal görünümüne kavuşur.

Kepçe kulaklar normal kulaklardan büyük müdür?

Kulaklarda olan bu şekil bozukluğu genellikle kalıtsal faktörler yüzünden olur. Şekil bozukluğunun kalıcı olarak yok edilmesi için, cerrahi girişim yapılması gerekir. Doğuştan olan bu sorunda tek kulakta ya da iki kulakta birden kulak kıvrımları olmaz ve kulak ile baş bölgesi olması gereken açıdan daha geniş açıyla birbirinden ayrılır. Dışarıdan bakıldığında baştaki kulak şeklinin orantısızlığı hemen dikkat çeker. Kepçe kulak deformitesi bulunan kişilerle kulakları normal şekilde olan kişilerin kulak büyüklükleri genellikle aynı orandadır.

Kepçe kulak ameliyatında hedef nedir?

Kepçe kulak ameliyatında hedef kulakların mevcut şeklini değiştirmektir. Ameliyat sırasında kulak kepçesinin arkasından yapılan kesiden girilerek, kulak kıkırdağı kalıcı dikişlerle şekillendirilir. Yapılan bu şekillendirme kalıcı olmaktadır. Nadir olarak dikişlerde 2-3 mm kadar açılma meydana gelebilir. Fakat her hastada bu görülmez. Gerektiğinde ikinci bir operasyon planı yapılır ve kulakta düzenleme gerçekleştirilir.

Kepçe kulak ameliyatının riski var mı?

Ameliyatın risk oranı çok düşük olsa da, bunun da diğer cerrahi girişimlerdeki gibi bazı riskleri bulunmaktadır. Ameliyat yapılan yerde sonradan enfeksiyon oluşabilir, kanama riski olabilir, kan birikimi gibi bazı riskler oluşabilir. Bunlara karşı hazırlıklı olmak ve gereken tedbirler almak gerekir. Hastalar daha önceden bu konuda bilgilendirilerek, sorunlar en aza indirilebilir. Estetik açıdan yaşanabilecek sorunların içinde, kulaklarda asimetri olması yer alır. Genellikle bazı hastalarda daha önceden kulaklarda asimetri olabilir. Bu asimetri ameliyatta kolay düzeltilemez. Ancak daha önceden kulaklarda olan simetrinin ameliyat ile asimetrik hale gelmesi mümkün olabilir. Bundan başka kulaklar baş bölgesine ameliyat ile olması gerekenden daha yakın duruma gelebilir. Bu sorun nadiren olsa da, kepçe kulak ameliyatının risklerindendir.

Kepçe kulaklar ile normal kulaklar arasındaki fark nedir?

Kulaklar baş ile belirli bir açıyla ayrılır. Kepçe kulaklı olan kişilerde, kulak ve baş arasındaki açı daha fazla olur. Bu şekil kulaklara arka taraftan bakıldığı zaman, daha belirgin halde görülür. Bundan başka kulakta üst tarafta olması gereken kıvrımlarında oluşmamış olması görülebilir. Kulakların normal olması halinde, yukarıda sayılanlar olmaz. Normal şekildeki kulaklar estetik ve dış görünüm ile uyumlu olur.

Kepçe kulak ameliyatı kararı nasıl alınmaktadır?

Kepçe kulak problemi olan çocuklar ve yetişkinler ameliyatı yaptırma kararını almakta zorlandığında, deneyimli bir estetik cerrah ile görüşmelerini tavsiye ederiz. Bu ameliyatın niçin yapılması gerektiği konusunda bilgilendirme öğrenilerek, kepçe kulak ameliyatı kararının daha kolay alınması sağlanır. Bu görüşme sırasında kişinin kulaklarının yapısı incelenir, kulaktaki şekil bozukluğunun nasıl düzeltileceği belirlenir ve buna uygun olarak ameliyat planı yapılır. Bazı durumlarda sadece tek kulakta kepçe kulak olsa da, her iki kulakta ameliyat edilebilir. Bunun nedeni kulaklar arasında olan simetrinin sağlanması için olur. Hastayla ameliyat öncesinde ve sonrasında yapılacaklarla ilgili olan görüşmeler yapılır, ameliyat sırasında kullanılacak anestezi türü, cerrahi yöntemler ve ameliyatın riskleri hastaya anlatılır ve bütün hazırlıklar tamamlanır. Kepçe kulak ameliyatı kişilerde görünür iz bırakmayan, çok başarılı şekilde gerçekleştirilen bir operasyondur. Kişinin hem kendine duyduğu özgüveni arttırır hem de yaşamla barışık olmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın