Kendinize daha fazla zaman ayırmak için ne yapmalısınız?

Eğer kaliteli bir hayatı hedeflediyseniz, o zaman kendinizi geliştireceğiniz zamanı kazanmanız lazım. Ancak teknoloji geliştikçe, bizi bizden koparan pek çok meşgale ile zamanımızı hoyratça harcayabiliyoruz. Tatillerde de tek yaptığımız zaten yatmaya kendimizi odaklamak. Bu durumlar kendi hayatınızın kalitesini arttırmak için gerekli olan bilgi teçhizatına sahip olmamanızı, her zaman birilerinin hayallerine yardımcı olacak bir çalışan olmanıza sebep olur. Halbuki sizinde hayallerinizin olduğundan eminim…zaman

O zaman ne yapmalı?

Kendinize zaman ayırmalısınız. Bunun için boşa gidecek olan düşüncelerden kurtulmalısınız. Mesela başka insanların en düşündüğünü merak etmek ve onların ne yaptıklarını öğrenmeye çalışmak gibi bir çaba içerisinde olmanızın size bir yararı yok. Evet, başarılı insanlar nasıl başarılı olmuşlar diye merak edip, kendinize rol model olacak birini arıyorsanız, etrafınızda ki kişilerin buna uygun olmadığını bilmeniz lazım. Sadece dedikodu ve röntgencilik mahiyetinde bu işi yapıyorsanız, kendinize zaman ayırmıyorsunuz demektir.

Olabilecek en kötü ihtimali sürekli düşünerek, adım atmaktan kendinizi alı koymanız da çok lazım değil. Boşuna en kötüsünü düşünerek kendinizi hırpalamayın. En iyisini düşünerek, neler yapabileceğinize odaklanın. Bu şekilde donanımlı bir kişiliğe bürünebilirsiniz. Ayrıca hiç olmayacak şeyleri de düşünmek, boşa zaman kaybı. Yani kül kedisinin gelip hayatınızı değiştireceğini hayal etmek, boşa vakit geçirmektir.

Ekonomi hakkında çok fazla endişelenmek de, işlerin düzelmesine neden olmaz. Evet, ülke ekonomisinin yapacağınız işle bir alakası olacak elbette. Ama, ekonomiyi düzeltecek bir konumda olmadığınızdan dolayı bunları düşünmek yerine, bulunduğunuz mevkide yapacaklarınızı ve ekonomiye katacaklarınıza odaklanıp, eylem planı yapmak daha caziptir. Bunun yanında karakterinizi öğrenmek adına astroloji gibi şeylere fazla meraklı olmanızda bir şey ifade etmez. Bunun yerine kendinizi tanımak için hayatınıza bakın yeter.

Bir Cevap Yazın