Keklik avı nasıl yapılır?

Keklik avı, yerden kalkan av kuşları arasında en zevkli yapılan bir av türüdür. Yerli av kuşu olan keklik, ülkemizde oldukça fazladır. Özellikle kınalı keklik olarak bilinen türü en fazla avlanan bir kuştur. Avcılar için, kalkışında kısa olan kanatlarını sertçe yere vurması, uzaklardan havalanması, süzülerek uçuşu oldukça ilgi çekicidir. Avcıların çoğu kuşların yerden kalkma seslerini gece uykuların da bile duyar. Çoğunlukla sarp arazilerde ve kayalık bölgelerde yaşarlar. Mevsim koşullarına göre farklı bölgelerde olabilirler. Doğu bölgelerde ve Güneydoğu’da sert kışların olduğu dönemde, uzak mesafelere göç edebilirler. Avcılığın ilk şartı, avın yapılacağı yerde kekliklerin bulunmasıdır.

Keklik avında dikkat edilmesi gerekenler nedir?

keklik avı

  • Mevsim koşullarının dikkate alınması,
  • Yaşadığı arazilerin su olanakları ve bitki örtüsünün dikkate alınması gerekir.

Mevsim koşullarında soğuk zamanlarda bölgenin güney kısımlarında olan keklik, sıcak dönemlerde yüksek kayalıklar ve su etrafında bulunur. Bu şartlarda ekim ayında arazinin her kısmında olan keklikler, aralık ayında güney taraflarda olabilir. Avcılar arasında söylenene göre, “Bir hayvan gibi düşünemeyen, asla hayvan avlayamaz.” dikkat çekicidir. Havalar sıcak olduğunda serin bölgelere giden kuşlar, soğuklarda ise sıcak alanlara gider. Sonbahar geldiğinde su ihtiyacı daha fazla olduğundan, suyun bol olduğu yerlere gitmeleri, kekliklerin içgüdülerinin eseridir. Bu kuşlar gün içerisinde iki kez yayılır. Sabahın ilk saatlerinde ve gün batmadan önce yayıldıklarından, avcıların bunu bilmesi gerekir. Ülkemizde keklik avları köpekle ya da köpeksiz yapılır. Geceleri arazinin yüksek yerlerinde bulunan kuşlar, hava rüzgârlı olduğunda, soğuk ya da yağışlı olduğunda yoğun kayalıklar ya da dere yataklarında bulunurlar. Yapılan avda doğa koşulları analiz edilmelidir. Doğada sürüler halinde olan keklikler “bozulmamış alay” olarak bilinir. Av bölgesine gelen avcı önce, kalkan kekliklerin sayısına dikkat etmelidir. Kekliklere ateş etse bile, havalanan kuşların nereye gittiğini ve sayılarını kontrol etmelidir. Sürünün gittiği yere giden avcı, bir keklik vurursa, sayılarını bildiği zaman geriye kaç tane kuşun kaldığını bilir. Bunları bildiği takdirde, her an hazır bekler. Avcının vurduğu kekliğin düştüğü yer, doğru bilinmelidir. Hata yapmamak için, avcı oraya şapkasını bırakabilir. Vurduğunu bulamaz ise, oraya dönüp yaptığı atışı anımsayabilir. Kuşun düşerken yere bıraktığı tüyler iyi bir izdir. Yaralanan kuş, aşağılara doğru gider. Sık çalılıklara veya kayalık diplerine saklanırlar. Kuşlar ilk kalktığı zaman, arazinin aşağısına doğru gider, fakat tekrar tepeye çıkar. Sürü dağıtılsa bile, bir süre sonra kuşlar ötüşerek haberleşip tekrar bir araya gelirler. Avcı keklikleri kaybettiği zaman bir süre orada beklerse, keklikler yeniden bölgeye toplanır.

Keklik avında tüfek ve fişek seçimi nasıl olmalıdır?

Kekliklerin avı için en uygun olan tüfek, 12 kalibre olanıdır. Bu tüfek yarım otomatik olabileceği gibi, süperpoze ya da  çifte namlulu olabilir. Namlu uzunluğu çoğunlukla 68-71 cm olarak tercih edilmektedir. Av mevsiminin açıldığı Ekim’de çok şoklu tüfek kullanan avcı, yarım şoku tercih etmeli, Aralık ayında ise tam şoku kullanmalıdır. Bu tercih av mevsiminin başında kuşların daha yakından kalkacağı, sonradan yılıp ve güçleneceği için, daha hızlı havalanacağındandır. Avcılar tecrübe kazandıkça bu tercihlerini doğru şekilde yapacaktır. Keklikler için 7 numaralı fişek tercih edilmelidir. Yakın yerlerde yapılan atışlarda 10 numaralı saçma aynı işi görür. 32-36 gram olan dolular keklik avı için uygundur.

Keklik avında avcıların kıyafeti nasıl olmalıdır?

Bu av bol yürüyüş gerektirdiğinden, ayakların rahat olması için uygun botlar tercih edilmelidir. Mutlaka önceden denenmiş ayakkabılar tercih edilmelidir. Fişeklik belde taşınmalıdır. Üst tarafta olan giysilere silahların takılmaması için, uygun giysiler tercih edilmelidir. Yürüyüşte terlenebileceğinden, pamuklu giysiler seçilmelidir. Soğuklarda yünlü olan giyecekler giyilebilir. Avcıların yanında yağmurluk bulundurması gerekir. Şapkaları kulaklıysa, av sırasında bunlar kapatılmamalıdır.

Bir Cevap Yazın