Kek nasıl yapılır?

kekFırından yeni çıkmış, mis gibi bir ev yapımı keke “hayır” diyebilecek çok fazla kişi olduğunu zannetmiyoruz. Beş çaylarının keyifli sohbetlerini daha da tatlı ve keyifli hale getiren keklerin yapımı da oldukça basittir aslında. Ancak, kek yapımında önemli olan husus kekin de lezzetinde belirleyici olan ana malzemeler haricindeki ek malzemelerin doğru seçilmesidir. Kek yapımı bir anlamda yaratıcılığa da açık olduğundan hem içeriğine hem de süsleme anlamında dışına ilaveler yapmak mümkündür. Ek malzeme olarak kullanılacak katkıların kek lezzeti ile uyumlu, kekin lezzetini baskılamayacak malzemeler olması önemlidir. Örneğin ceviz içi kek ile en uyumlu katkılardan biridir.

Lezzetli bir kek pişirmek için hazırlamanız gereken ana malzemeler şu şekildedir:

  • 3 adet yumurta
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı süt
  • 1 adet kabartma tozu
  • 1 adet vanilya
  • Alabildiğince un (kek hamuru kıvamını yakalayana dek un ilave edebilirsiniz. İdeal kıvam akışkan ama yoğun bir hamur kıvamının yakalanmasıdır.)

Öncelikle toz şeker ve yumurtayı mikser yardımı ile ya da çatal kullanarak elle iyice çırpıp, köpürtün. Bu karışıma yağı ve sütü ilave edip, karıştırmaya devam edin. Homojen bir karışım yakalandıktan sonra önce bir miktar un koyun, sonra sıvı karışımla temas etmeyecek şekilde kabartma tozunu ve vanilyayı direkt unun üzerine koyun. Arzu ederseniz un, kabartma tozu ve vanilyayı başka bir kapta karıştırdıktan sonra da ilave edebilirsiniz. Karışım ideal kıvamı yakalayana dek un ilave edebilirsiniz.

Hamur hazır olduğunda; keki yapmayı planladığınız kabınızı iyice yağlayın. Kekin üstünde ceviz parçaları olsun isteği söz konusu ise kalıbın en altına elle kırılmış cevizleri iyice yayın. Daha sonra kek hamurunu kalıba boşaltın.

Fırını önceden ısıtmış olun, 175 derece ısıda yaklaşık 40 dakika kadar keki pişirin. Kekin tam piştiğinden emin olmak için bir bıçağı keke batırın, bıçak temiz çıkıyorsa kekiniz pişmiştir; hamur bulaşmış şekilde çıkıyorsa biraz daha pişirin, tekrar aynı testi yaptıktan sonra fırından çıkarın.

Keki kalıptan çıkarmak için acele etmeyin. Soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra ters çevirerek kek tepsinize kekinizi aktarabilirsiniz. Ayrıca çeşit çeşit kek tarifleri ve birbirinden lezzetli pasta tarifleri için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz. Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın