Keçiboynuzu akciğer kanserine çözüm mü?

keçiboynuzuKeçiboynuzu sağlık için şifa dağıtan özellikleri bulunan bir bitkidir. Her zaman yeşil kalabilen, 6-10 metreye kadar uzayabilen bir ağaç olan ve siyah boynuz gibi meyveleriyle sağlığa faydalı olan bir bitkidir. Besleyici içerikleri fazla olan keçiboynuzu, halk arasında harnup adıyla da tanınır. Baklagiller familyasında ait olan bitki, ülkemizde Akdeniz havzası ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki illerimizde bol miktarda yetişir. Meyvelerin uzunluğu 10-20 cm kadar, etli ve yassı, içerisinde çekirdekleri bulunan ve içi açılmayan bir besin kaynağıdır. Meyvelerin içeriğinde % 35 kadar düşük moleküler yapıda karbonhidrat, galik asit, % 40 kadar yüksek moleküler yapıdaki nişasta, % 1 oranında yağ bulunur.

Keçiboynuzunun faydaları nedir?

 • Galik asit içeriği sayesinde, vücutta anti alerjik ve anti bakteriyel özelliği bulunur. Bu sayede bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini, alerji nedeniyle oluşan nefes darlığı sorununda ilaç vazifesi görerek etki yapar. Alerjik nefes darlığı çeken kişilere özellikle keçiboynuzu pekmezi tüketmeleri tavsiye edilir. İçinde bulunan etken madde nefes darlığına iyi gelir ve diğer bitkilerin içeriğinde de fazla bulunmaz. Bu yüzden keçiboynuzu kürü günde bir kez, fakat sadece sabah kahvaltısında kullanılmalıdır.
 • Afrodizyak özelliği nedeniyle, erkeklerde sertleşme sorunu ve iktidarsızlık sorununun tedavisinde etkili olur. Bu sorunu olan erkeklere keçiboynuzu kürü uygulaması tavsiye edilmektedir. Bu kürün kullanımı sperm sayısının artmasında etkili olduğundan, kısırlık sorununa da çare olur.
 • İçeriğinde bulunan bol miktarda ham selüloz sayesinde, bağırsak hastalıkları açısından faydalı etkileri bulunur. Bu özellikle tenya ve bağırsak kurdu gibi parazitlerin yok edilmesini sağlamaktadır. Bunun dışında çocukların ve yetişkinlerin ishalini kesici etki yapar.
 • Sigara içen kişilere balgam söktürücü özelliğiyle tavsiye edilmektedir. Bronşları açıcı ve göğsü yumuşatıcı etkisi bulunur.
 • Kalsiyum ve fosfor içerdiğinden, kemik erimesine karşı koruyucu etkisi olan bir bitkidir.
 • Vitamin ve minerallerin etkisiyle diş ve diş eti hastalıklarından korunmaya yardımcı olur.
 • Mide ve bağırsaklarda olan gazın giderilmesinde etkili olur.
 • Kanda olan zehirli maddeleri temizler ve kansızlığa karşı etkili olur.
 • Antiseptik özelliği nedeniyle, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkili olur.
 • Şeker hastaları çiğ olarak keçiboynuzu tüketirse, kan şekerinde yükselmeye engel olur. Ancak keçiboynuzunun içeriğinde şeker olması yüzünden belirli miktarda tüketilmelidir.
 • İyi huylu prostat büyümesinde, erkeklere keçiboynuzunu çiğ olarak tüketmesi tavsiye edilmektedir.
 • Düzenli olarak tüketilecek keçiboynuzu, akciğer kanserinden korunmaya yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki OGG1 enzimi akciğer kanserinden korunmayı sağladığı gibi, DNA nın tamir edilmesinde etkili olur.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmek için önemli bir etkisi olan keçiboynuzu düşük yağ oranıyla ve düşük kalorisiyle tüketilmesi gereken bir besindir. Uzun süre tok tutan etkisi, hem ishali kesmeye, hem de kabızlığın giderilmesine karşı faydası bulunan bir bitkidir. Düzenli tüketilirse, sindirim sistemini harekete geçirip, kabızlık sorununu çözmektedir.

Keçiboynuzunun kullanımı: Keçiboynuzu meyvesi taze olarak tüketilebileceği gibi, meyveden kür hazırlanıp faydasından yararlanılabilir. Bunun yanı sıra pekmezi de tüketilir. Ancak her şifalı bitki gibi, mutlaka bir uzmana danışılmasında fayda bulunmaktadır. Kürün hazırlamak için 6-7 adet keçiboynuzu, yarım litre suyun içinde 3 dakika kaynatılması gerekmektedir. Keçiboynuzu küçük ebatlarda kırılarak suyun içine atılır. Kaynadıktan sonra 20 dakika dinlendirilen kürü, her gün taze olarak hazırlayıp içebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın