KCK Nedir?

kcknedirKCK; Kürtçe olarak “Koma Ciwaken Kürdistan” kelimelerinin baş harflerinden oluşan, Türkçe olarak “Kürdistan Topluluklar Birliği” anlamına gelen toplumcu kon­federal bir sistemdir.

KCK devlet modelinin KCK Sözleşmesi adı altında bir de anayasası bulunmaktadır. Yargı sistemi, bayrağı ve bunun gibi bilgiler bu sözleşmede yer almaktadır. KCK sözleşmesi bizzat Abdullah Öcalan tarafından yazılmıştır. KCK’nın neden kurulduğu hakkında çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Bunlardan ilki PKK-BDP arasında bir köprü görevi görmek için kurulduğu rivayetidir. İkincisi ise hapisten çıkan PKK’lıların örgüt içinde kalmaları, siyaset yapmaları, kendilerini unutulmuş hissetmemeleri için kurulduğu rivayetidir. KCK Türkiye Meclisi’nin başında 2005’e kadar PKK’nın cezaevi sorumluluğunuı üstlenmiş olan Sabri Ok’un bulunması ikinci rivayeti baskın kılmaktadır.

Örgütün bayrağı yeşil zemin üzerinde, içerisinde kırmızı yıldızlar bulunan yirmi bir ışınlı sarı güneşten oluşmaktadır. Amblemi ise yirmi bir ışından oluşan sarı güneş içerisinde kırmızı yıldızdır. KCK Sözleşmesi’ne göre KCK bir devlet değildir. Siyasal, toplumsal ve demokratik bir organizasyondur. Benimsediği demokrasi toplum demokrasisidir. Yine aynı sözleşmeye göre sözde Kürdistan’da doğmuş ve büyümüş olan her birey KCK vatandaşıdır.

Ülkemizde KCK bir çok kişi tarafından şehir yapılanması, sivil ve barışçıl bir organizasyon olarak görülse de PKK yöneticileri ile KCK yöneticileri aynı kişiler olduğundan KCK’nın PKK’dan farklı bir organizasyon olmadığını savunan kişilerin sayısıda oldukça fazladır. KCK’ya bir çok baskın ve tutuklama yapılmıştır.

Bir Cevap Yazın