Fantastik film nedir?

İçerik
Sinema ile ilgilenenler, boş zamanlarını film izleyerek geçirenler bilir ki sinema filmlerinin birçok türü bulunur. Bunlardan biri de ‘fantastik’ türüdür. Türk sinemasında pek görmeye alışkın olmadığımız fakat dünya genelinde başarılı örneklerini de gördüğümüz bu tür, konusunu hayal gücünden alır. Sonsuz ve kuralsız bir ortamdan çıkarılan konuların saçmalığını ya da akla mantığa uygunluğunu tartışmak, mantıklı bir açıklama getirmeye çalışmak yersiz olur.  Kahramanlık konuları ya da farklı bir evrende geçen savaşlar hepsi bu türün içinde bulunuyor ve takipçileri tarafından büyük beğeni topluyor.

Bu nedenle bu tür filmlerde zaman-mekan ya da kurguyu tamamen önyargısız bir biçimde değerlendirmek gerekir.

Fantastik Film Örnekleri
Dünya sinemasında büyük gişe yapmış birçok fantastik film bulunmaktadır. James Cameron tarafından yönetilen Avatar, ayrı ayrı filmlerini gördüğümüz Marvel karakterlerinin yer aldığı Yenilmezler, Örümcek Adam, Harry Potter Serisi, Yüzüklerin Efendisi Serisi, Batman, Karayip Korsanları Serisi ve birçokları daha fantastik film kategorisinde bulunmaktadırlar. Aralarından kitap ya da çizgi roman uyarlaması olan yapıtlarda bulunuyor. İnsanlar fantastik türü kitaplar okunurken o gerçeküstü olayları hayal etmenin üstüne bir de filmlerine gidip tamamen olayı kavrıyorlar.

Gerçek olaylarla bir ilgisinin olmayışı bazı izleyiciler için tercih edilmeme sebebi. Gerçek hayatta karşılarına çıkmayacak birilerini ya da doğaüstü olayları görmek istememeleri kabul edilebilir bir neden. Her zevke göre tür mevcut ve izleyicisini beklemektedir.

Bir Cevap Yazın