Kaykay (skateboarding) nasıl bir spordur?

skateEkstrem olarak tabir edilen spor dallarından biri de kaykaydır. Ekstremdir, zira zordur, risklidir, özel bir yetenek ve yoğun çaba gerektirir. Kaykayın ilk keşfinin, yeterince rüzgar olmadığı için sörf yapamayan Amerikalı gençlerin, sörf tahtalarına tekerlekler takarak kendilerini oyalamaları şeklinde ortaya çıktığı iddia edilmektedir.
Her ne kadar sörfü ikame etmek amacı ile ortaya çıkmış gibi görünse de, kaykay sporunun popülaritesi, sörfü dahi geçmiş durumdadır. Zira, kaykay her yerde her mevsimde yapılabilen bir spor dalı iken, sörf uygun deniz ve hava koşullarına bağımlı bir spor dalıdır.

Kaykay spor dalının adı olduğu kadar, bu sporu icra ederken kullanılan aracın da adıdır. Kaykay sporunun teşvik etmek isteyen yerel yönetimler özel kaykay parkları kurarak, gençleri aynı zamanda riskli zeminlerde kaykay yapmaktan alıkoymaya gayret etmektedirler. Bu ekstrem sporun ekstrem ruhlu genç icracıları merdiven korkulukları da dahil olmak üzere her zeminde kaykaylarını kullanma hevesinde ve becerisinde olduklarından, risklere de oldukça açık durumdadırlar. Ancak özel yapılan kaykay parkları ve parkurları ile güvenle sporlarını icra etmeleri mümkün hale gelmektedir.

Kaykay sporu öylesine gelişti ki kendi içinde farklı stillere ayrılmış durumdadır. Bu stiller şu şekildedir:

Sokak Stili (Streetstyle): Sokakta olabilecek tüm zeminler (merdivenler, merdiven korkulukları, kaldırımlar, düz alanlar, vs.) üzerinde icra edilen stildir.

Serbest Stil (Freestyle): Kaykayın en eski dalıdır. Sokak stilinden çok farklı olmamakla beraber, sporcunun kendine özgü hareketleri daha fazla öne çıkardığı adı üstünde serbest bir stildir.

Eğim Stili (Vertstyle): Bu stil sokak stilinden özel rampalara geçişi içeren stildir. Havuz şeklinde yapılan özel rampalar ile kaykayın görsel tarafını güçlü bir şekilde ortaya çıkaran hareketlerin sergilenmesi söz konusu olmuştur.

Yokuş Aşağı Stili (Downhill): Yokuş aşağı bir parkurda tek amacın kayabilmek olduğu sokak stiline en yakın kaykay stilidir.

Bir Cevap Yazın