Kayısı çekirdeği yağının faydaları nedir?

Kayısı çekirdeği yağı, gülgiller familyasına ait olan kayısı meyvesinin çekirdeğinin içeriğinde bulunan bitkisel yağların

kayısı yağı

damıtılması yoluyla elde edilir. Soğuk preslenme yolu ile elde edilen bu yağ, cilt lekelerini tedavi etmekten, cilt kırışıklıklarını gidermeye ve cildin erken yaşlanmasını önlemeye kadar birçok faydası olan içeriğe sahip olan şifalı özelliği bulunan bir yağdır. İçeriğindeki A, D, K, E vitaminleri sağlık için oldukça faydalıdır. A vitamini cildin gençleşmesinde ve lekelerin yok edilmesinde çok büyük bir katkı sağlar. Sivilce ve akne tedavisinde bile bu yağdan faydalanılır. Kuru cilt yapısı olan kişiler, içeriğinde kalsiyum, magnezyum, selenyum gibi mineraller olan bu yağı kullandıklarında gerçekten faydasını görecektir. İçeriğinde bulunan omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinin varlığı, kozmetik ürünlerinin yapımında kullanılmasına katkı sağlamıştır. Eski dönemlerde tümör ve ülser tedavisinde bile kullanılmış olan kayısı çekirdeği yağı, aromaterapi alanında, kıymetli taşıyıcı yağlar arasında yer alır.

Kayısı çekirdeği yağının faydaları nedir?

  • Bu yağın içeriğinde bulunan oleik asit, palmitik asit ve linoleik asit sebebiyle hücre duvarı yapısının yapılması sağlanır. Bu sebeple akne ve sivilce tedavisinde, cilt kuruluğu, saç dökülmesi gibi sorunlarda fayda sağlar. Cilde haricen uygulanan yağ, kısa sürede yararlı etkilerini gösterecektir.
  • Tüm ciltler için uygun olan yağ, içeriğindeki A vitamini, betakaroten, kalsiyum, magnezyum, karotin gibi maddeler sayesinde cilde canlılık verip, cildin nemlendirilmesini sağlar. Ciltte meydana gelen kırışıklıklar için oldukça faydalıdır.
  • Kayısı çekirdeği yağı aynı zamanda şeker hastalığı, bronşit, hırıltılı öksürük, astım, kabızlık, amfizem, sedef hastalığı ve bağırsak parazitlerinin yok edilmesinde kullanılır.
  • Sabun olarak ya da kolay emilim özelliği ile masaj yaparken kullanılabilen bir yağdır. Bu özelliği selüloitleri gidermekte oldukça fayda sağlar.

Kayısı çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Yüz bölgesini temizlemek ve cilt problemlerini gidermek için kullanılan kayısı çekirdeği yağı, gece ve gündüz kullanıma uygundur. Gece yatmadan önce yağdan nemli bir pamuğa birkaç damlatarak, dairesel hareketlerle yüz ve boyun bölgesine sürülür. Gündüz ise cildi nemlendirmek için kullanılabilir. Cildi nemlenmesini sağlayan ve kirlerinden arındıran özelliği olan yağ aynı zamanda peeling vazifesi görür. Gözeneklerin açılmasını sağlayıp, cildin daha fazla oksijeni almasına yardımcı olur. Bu şekilde cildin canlanmasını ve parlaklık kazanmasını sağlayabilirsiniz. Kuru cildi olanların her gün kullanması uygun olur. Cilt kırışıklıklarını yok etmek için, haftada iki kez kullanılması gerekir. Bağırsak parazitlerini yok etmek için, bir bardak suya 4-5 damla damlatılarak içilmelidir. Selüloitleri yok etmek için, dairesel hareketlerle yapılan masaj faydalı olacaktır.10 yaşından küçük çocuklar için kullanılması uygun değildir. Aynı şekilde hamile ve emziren bayanlar bir uzmana danışarak kullanması gerekir.

Bir Cevap Yazın