Kavurma makarna nasıl yapılır?

Makarna hem çok sevilen bir yiyecektir hem de son derece pratiktir. Ancak makarna başlı başına pek lezzetli olmaz. Makarnayı değişik pişirme yöntemleri ve farklı soslarla lezzetlendirdiğinizde ise tadından yenmez. Bizler bu yazımızda sizlere makarnayı haşlayarak değil de evvelinde kavurarak pişireceğiniz bir tarif vereceğiz: Kavurma makarna. Kavurma makarnanın lezzeti de en az haşlama makarna kadar yerli yerinde olacaktır, emin olabilirsiniz. Hatta aranızda eminiz ki bu tadı daha fazla sevenler olacaktır. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan kavurma makarnamız için gerekli olan malzemelere ve de tarifimizin yapım aşamalarına geçelim. Belki de bu akşamki sofranızı kavurma makarna süsler, kim bilir? Haydi tarifimize…

Malzemeler

 • yarım paket makarna (Kişi sayısına göre arttırabilirsiniz.)
 • 2 yemek kaşığı tereyağ
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 2 yemek kaşığı susam
 • 3 su bardağı sıcak su
 • bir miktar tuz

Hazırlanışı

 1. Öncelikli olarak mümkünse yüzeyi yapışmaz materyalle kaplı tavanızı ısıtınız ve ardından ısıtmış olduğunuz tavaya sırasıyla iki yemek kaşığı tereyağ ve bir yemek kaşığı sıvı yağ ekleyerek kızdırınız.
 2. Ardından kızdırmış olduğunuz yağın içerisine yarım paket makarnanızı da ilave ederek, hemen hemen orta ateşte pembeleşene kadar kavurunuz. Kavururken makarnanıyı devamlı alt üst ederek karıştırınız.
 3. Sonrasında makarnanın üzerine iki yemek kaşığı susamı da ilave ederek kavurmaya devam ediniz.
 4. Makarna ve susam güzelce kavrulduktan sonra üzerine üç su bardağı sıcak suyu ilave ediniz ve ardından tavanızın kapağını kapatınız.
 5. Ara sıra karıştırarak makarnanın suyu çekmesini bekleyiniz. Eğer makarna istenilen kıvama gelmiş; ancak hala tavada su bulunuyorsa, ocağın altını kapatıp makarnanın suyunu süzerek servis edebilirsiniz. Bir aksilik yoksa şayet makarna suyunu çektikten sonra ocaktan alarak sıcak sıcak servis edebilirsiniz.
 6. Dilerseniz üzerini yoğurt, nane ve kırmızı pulbiber ile süsleyebilirsiniz.

kavurmamakarna1

Not: Makarnanızda susam kullanmak yerine öncesinde nane ve pulbiber ile kavurarak hazırlayabileceğiniz gibi dilerseniz sade kavurma makarna olarak da hazırlayabilirsiniz.

Ellerinize sağlık, afiyetler olsun.

Bir Cevap Yazın