Kasık biti nedir?

kasık bitiKasık biti bildiğimiz saç biti benzeri daha çok kasık bölgesinde yer alan kıl ve kıl köklerine yerleşebilen, vücuttan kan emerek beslenmesini sağlayan, yaklaşık 1-4 mm uzunluğunda, sivri kafalı olan phthirus pubis adındaki bir parazittir. Parazit yengece çok benzediği için ve kıllara aynı bir yengeç gibi tutunan tırnakları olduğundan yengeç biti olarak ta anılmaktadır. Kasık bölgesinden başka anüs bölgesinde, koltuk altında, bacaklarda, göğüslerde, yüzde, kaşlarda, hatta kirpiklerde bile yerleşip enfeksiyonlara neden olabilir. Parazitin vücut kısmı parçalı olur. Çok fazla sayıda cinsel eşi olan parazit, kalabalık bir ortamda ortak yaşam süren ve özellikle temizliğine dikkat etmeyen kişilerde görülebilir. Bu parazitlerin neden oldukları enfeksiyon genellikle pubik kılların olduğu bölgede ve anüs çevresinde sınırlı kalır. Parazitle enfekte olmuş olan kişilerde ciltte yoğun kaşıntı meydana gelir.

Kasık biti nasıl bulaşmaktadır?

Kasık bitinin insanlara bulaşması cinsel ilişkiyle gerçekleşebilir. Yine kasık biti bulunan kişilerin kullanmış olduğu çarşaf, havlu, giysi ve battaniye gibi özel eşyaları kullanmayla bulaşabilir. Aile içinde anne babada kasık biti olduğunda, çocukların aynı yatakta yatması da bitin bulaşmasını sağlar. Sıcak ortamlarda ve nemli yerlerde bitin bulaşması daha kolay olur. Bitlerin ve yumurtaların canlı olmaları halinde her zaman başkalarına bulaşma riski vardır.

Kasık biti belirtileri nedir?

Kasık bitinin görülen en önemli belirtisi özellikle geceleri artış gösteren şiddetli kaşıntının olmasıdır. Kıllara tutunmuş olan bitler küçük beyaz noktacıklar şeklinde görülebilir, bulunduğu bölgede hafif mavimsi lekeler oluşur. Bölgenin aşırı kaşınması halinde, burada kızarıklık kanama gibi lezyonlar meydana gelir. Buna bağlı olarak ciltte enfeksiyon gelişebilir. İç çamaşırlarda siyahımsı toz olabilir.

Kasık biti tanısı nasıl konur?

Önce hastanın ayrıntılı öyküsü dinlenir ve klinik değerlendirme yapılır. Kaşıntının olduğu bölgede cildin zedelenmiş olduğu görülebilir. Kıl köklerine tutunan sirke adı da verilen bit yumurtaları görülür. Kıl köklerinin içinde gömülü halde bitler yer alır. Bunların el merceği sayesinde rahatlıkla görülmesi mümkündür. Bu olgular sayesinde kasık biti tanısı tam olarak konulur. Bit yumurtaları yani sirkeler bir hafta içinde çatlar, bundan yaklaşık olarak 8-10 gün içinde tam olgunluğuna erişir. Bundan sonra verdikleri rahatsızlık daha iyi görülür.

Kasık biti tedavisi nasıl olur?

Tedavide hastanın olduğu gibi hastanın yakın çevresinde bulunan kişilerde mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavide hastada ve yakınlarında farklı solüsyonlar kullanılabilir. Bu solüsyonlar;

  • Permetin kasık biti bulunan yere uygulanması ve 10 dakika beklenip bölgenin yıkanması
  • Lindan şampuanın bitin enfekte olduğu bölgeye uygulanması ve 4 dakika beklenip bölgenin yıkanması
  • Prietrinler ve piperonil butoksit kasık bitiyle enfekte olan yere uygulanır, 10 dakika beklenip bölge yıkanır.

Bunların arasında Lindan gebe olan ve emziren kadınlar için, iki yaşın altında olan çocuklarda kullanılmamalıdır. Eşlerin kasık biti için mutlaka birlikte tedavi edilmesi gerekir. Bu tedavi uygulamalarında amaç bitlerin ve yumurtaların havasız bırakılarak boğulması sağlanır. Bu arada hastanın kullandığı tüm giysiler, çarşaflar, havlular mutlaka yıkanmalı, ütülenmeli ve iyice kurulanmalıdır.

Kasık bitinden korunma nasıl olur?

Kasık bitiyle enfekte olmuş olan kişilerle cinsel ilişkiden kaçınmak, bu kişilerin giysilerini, yatak takımlarını, havlularını ve bunun gibi eşyalarına temas etmemek gerekir. Ortak yerde yıkanan çamaşırlarda suyun sıcaklığı en az 55 derece olmalı ve çamaşırlar en az 20 dakika süreyle yıkanmaya devam etmelidir. Bu eşyaların yıkandıktan sonra en az iki hafta kullanılmadan bekletilmesi gerekir. Bu sayede çamaşırlarda kalmış olan bit ve yumurtaların ölmesi sağlanır. Giysilerin yine aynı şekilde yıkanması da kasık bitinden korunmaya yardımcı olur. Bu arada hem temizliğe dikkat edilmeli, hem de kasık bölgesi kıllarının kesilmesi tavsiye edilmektedir.

Bir Cevap Yazın