Kaşarlı simit nasıl yapılır?

kaşarlı simitKaşarlı simit tarifi evde nasıl yapılır demeyin. Tarifimizi aynen verdiğimiz gibi uygularsanız, tıpatıp dışarıda yedikleriniz kadar mükemmel bir lezzet hazırlayabilirsiniz. Hatta dışarıda bile yediklerinizden daha lezzetli bir kaşarlı simit yaratabilirsiniz. Simit herkes tarafından sevilen bir atıştırmalıktır. Bunun birde içine kaşarın ilave edilmesi sayesinde hem lezzeti artacak, hem de besleyici özelliği artacak. Özellikle çocukları olan bayanlar, bu tarifi arada bir yapmalı. Kaşarlı simit evinizde ağırladığınız konuklarınız içinde evde yapılmış farklı bir lezzet olacak, üstelik bu marifetleriniz herkes tarafından konuşulacak. Dilerseniz beraber bu lezzetli kaşarlı simitleri yapmaya başlayabiliriz.

Kaşarlı simit için gerekli olan malzemeler

  • 5 su bardağı elenmiş un
  • 1 paket insant maya
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Üzeri için

  • 1 çay bardağı üzüm pekmezi
  • 1 çay bardağı su
  • Bulamak için bol miktarda kavrulmuş simit susamı
  • İçine koymak için kaşar peyniri

Kaşarlı simit yapılışı

Öncelikle derin bir yoğurma kabının içerisine elenmiş unu koyun. Bunun içinde kuru maya ve tuzu ilave ederek iyice karıştırın. İçerisine ılık suyu azar azar ilave edin ve hamuru elinizle yoğurmaya başlayın. Hamuru çok iyi yoğurmanız gerekmektedir. Hamurun kıvamı biraz sertçe olsun. Daha sonra üstüne bir bez ya da streç örtüp hamurunuzun mayalanması için bir yere koyun. İsterseniz hamuru yoğurma kabıyla beraber naylon poşetin içerisine koyabilirsiniz. Bu şekilde daha hızlı mayalanmasını sağlayabilirsiniz. Yaz döneminde havalar sıcak olduğunda mayalandırma açısından fazla zorluk çekmezsiniz. Fakat kış döneminde hamuru sıcak bir yere koyarsanız, mayalanma süresini daha kısa tutabilirsiniz.

Hamurunuz mayalanma için beklediğinde, sizlerde kaşar peynirini dilimleyebilirsiniz. Kavrulmuş simitlik susamı geniş bir tabağın içerisine koyun. Geniş bir kâsenin içerisinde üzüm pekmezi ve suyu karıştırın. Bu malzemeler hamur mayalandıktan sonra işinize yarayacak. Hepsi hazır olduğunda işiniz kolaylaşacak. Hamur istediğiniz şekilde mayalandıysa, hemen kaşarlı simitleri hazırlamak için harekete geçebilirsiniz. Hamurdan uygun büyüklükte kopardığınız parçaların ortasını elinizle bastırıp, içerisine dilimlenmiş kaşar peynirinden koyun. Yuvarlak hamur parçasının karşılıklı kenarlarını kapatın ve aynı boğaca yapıyor gibi hazırlayın. Yalnız bu kapatma işlemini çok düzgün yapın. Çünkü pişirme sırasında açılır ve kaşar peyniri tepsinin içine yayılır. Bunları ilk önce hazırlamış olduğunuz pekmezli suyun içine batırın. Daha sonra bunları kavrulmuş susama iyice bulayın. İçine yağlı kağıt serilmiş ya da yağladığınız fırın tepsisinin içerisine yerleştirin. Bütün hamuru şekillendirip ardından, tepsinin içerinde bunları bir süre bekletin. Kaşarlı simitler tepsi mayası dediğimiz mayalanma sürecinden geçsin. Bu arada sizlerde fırını 175 derecede ısıtın. Kaşarlı simit tepsisini kızgın fırının içine koyun. Burada üstleri istediğiniz gibi kızarıncaya kadar yaklaşık 20 dakika kadar pişmeleri yeterli olur. Kaşarlı simitleri fırından çıkarıp, ilk sıcaklıkları geçince, sıcak olarak konuklarınıza ikram edin. Yanında taze demlenmiş bir bardak çayla kaşarlı simitler harika olacaktır.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın