Kas geliştirici ilaçların zararları nelerdir?

nene

Son yıllarda özellikle son 5 yıl içerisinde, gençler arasında vücut geliştirme yani dümdüz bir karna, kaslı bacaklara ve kollara sahip olmak için spor salonlarına gidenlerle dolup taşmaktadır. Özellikle 18 yaş ile 25 yaş arsında daha popüler olan vücut geliştirme, birkaç yıl öncesine nazaran 3 kat artmıştır. Normal bir şekilde spor yaparak vücut geliştirileceği gibi alınan kas geliştirici ilaçlarla da bunu yapmak mümkündür. Fakat normal şekilde yapılan sporda vücudun gelişmesi çok gecikmesinden  dolayı gençler ilaç kullanarak daha kaslı bir vücuda sahip olmak istiyorlar. Fakat yapılan son araştırmalara göre vücut geliştirmek için alınan ilaçların devamlı olarak kullanılması neticesinde ölüme yol açacağı bazı olaylarda da görünmüştür.

Uzman doktorların yaptıkları açıklamaya göre, kas geliştirici ilaçların içeriğinde bulunan bazı maddeler vücutta ki kasların yapısını şişirmek ve arttırma özelliği taşımaktadır. Spor salonlarına giden gençler, fıtri bir şekilde spor yaparak vücut ve kaslarını geliştirmek yerine bu kimyasal ilaçlardan alarak kas geliştirme yoluna gidiyorlar. Halbuki bu kimyasal ilaçların uzun bir süre kullanılmasından ve ilaçların düşüncesiz ve dengesiz bir şekilde alınmasından sonra kol ve bacak kaslarını şişirdiği gibi aynı zamanda da kalp kasları yapısını da bozarak büyümesine neden oluyor. Bundan dolayı kalp damarlarının yırtılmalarına sebep olan kimyasal ilaçlar insan fark etmeden kalbi yoruyor. Ayrıca bir süre sonra kalp krizine sebep oluyor. Genç yaşta gelen kalp krizi de ölüme neden oluyor.

Ayrıca bu ilaçların kullanılmasının vücuda verdiği ayrı bir zararda vücudun hormon yapısını ve dengesini bozabilir. Yani kadınlarda göğüslerin küçülmesine erkeklerde ise büyümesine, vücudun bazı yerlerde çıkan kıllanmaya, aknelerin oluşmasına, ilacın bırakıldığı zamanda yorgunluk hali olması, suni ve anormal bir şekilde vücut şişirildiği için vücudun birden çökmesine ve ayrıca da akciğer, karaciğer ve böbreklerde tahribe sebep olduğu tespit edilmiştir.

Son zamanlarda meydana gelen bazı hadiseler bu ilaçların ölüm saçtığını gösteriyor. Son yaşanan hadise Kocaeli’nde meydana geldi. Veteriner hekim olan Batuhan Tayfun adında 33 yaşında bir kişinin on yıl önce başladığı vücut geliştirme sporuna, kas geliştirici hormon ilaçlarını da uzun bir süre kullanması neticesinde, yakın zamanda geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Yapılan otopsi sonucu doktorların söylediklerine göre veteriner Tayfun beyin ölümünün asıl sebebinin kalp kaslarının kalbin alınan kimyasal ilaçlar tarafından üç kat büyümesi sonucu olduğu tespit edilmiştir.  Kullanılan bir kısım ilaçlar yurt dışından kaçak geldiği için sağlık bakanlığı bu tehlikeli ilaçların kontrol altına alabilmek için kontrol mekanizması kuruluyor.

“Vücut geliştirme ilacı kullanan veteriner Batuhan Tayfun’un kalp krizinden ölmesi, hormonları tartışmaya açtı. Doktorlar, , kalbinin üç kat büyümesine bağlıyor. Gençleri daha çok hayvanlara verilen ilaçları almamaları konusunda uyaran uzmanlar, Sağlık Bakanlığı’nı da kontrol mekanizması kurmaya çağırıyor.

Sağlık bakanlığı özellikle hayvanlara verilen ilaçlardan alınmaması noktasında uyarıyor.

Bir Cevap Yazın