Kaş dökülmesi nasıl önlenir?

kaşKaş dökülmesinin nedenleri genellikle stresten, bazı ilaçların kullanımından, kıl köklerine kadar etki gösteren çeşitli cilt hastalıklarından ve hormonal dengesizlikler gibi farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Kaş dökülmesi tedavisinde öncelikle dökülmenin altında yatan etkenin tespit edilmesi çok önemlidir. Yapılan doğru tedavi ve bakımla kaşlarınız eskisi gibi canlı görünümüne kavuşabilir ve daha gür bir hale gelebilir.

Kaş dökülmesinin esas nedeni tespit edilirse, sebebine yönelik tedavinin uygulanması gerekmektedir. Kalıcı kaş dökülmesinde ise, çözüm yolu kişiye kıl kökü naklinin yapıldığı kaş ektirme yöntemi olacaktır. Geçici kaş dökülmesinde ise, doğal çözüm önerileriyle kaşların yeniden eskisi gibi gürleşmesine destek olabilirsiniz. Kaşlar aynı saçlarda olduğu gibi, belirli süre uzama, daha sonra durma ve dökülme döneminden geçer. Fakat kaşların kalınlaşması, daha sağlıklı olması ve bunların koparak dökülmelerinin önlenmesi için bazı önlemler alabilirsiniz.

Kaş dökülmesinde ne yapılabilir?

Dökülmüş olan kaşların yeniden uzamasına yardımcı olmak için, önce gerekli olan vitaminleri doğal yollardan ya da dışarıdan hap olarak takviye şeklinde almakla başlayın. Vitaminlerin içinde D vitamini özellikle kaş ve kirpiklerin uzaması için etkilidir. Yine B12 vitamini ile demir minerali de kaş dökülmesi üzerinde aynı olumlu etkileri gösterir. Bu nedenle besinlerinizin içine ıspanak ve brokoli gibi yiyecekleri mutlaka eklemelisiniz. Yaşamınıza sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığını sokarsanız, kaşlarınızın uzamasındaki etkisini göreceksiniz. Kaşlarınızın yeterince uzamasına kadar cımbız kullanmaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Kaş dökülmesi için badem yağı kullanılması

Gözlerinizi toz ve ter gibi zararlı olacak dış etkenlerden korumakla görevli olan kaşlarınız, aynı zamanda yüz güzelliğinizi şekillendiren oldukça önemli bir yapıdır. Yüzünüzün daha estetik ve güzel görünmesine yardımcı olurlar. Kaş dökülmesinde badem yağı oldukça yararlı etkiler yapabilir. İçeriğinde olan E ve D vitaminleri sayesinde hem kaşların uzamasında etkili olur, hem de kaşların daha kalınlaşmasını sağlar. Alınan vitaminler ile magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller sayesinde kaş kökleri canlanıyor. Üstelik genel sağlığında sorun olmayan bir kişide bile, badem yağı kaşlar için oldukça yararlı etkiler yapar.

Badem yağının kaşlar için yararlı etkilerini görmek için, sadece 1-2 damla badem yağını parmak uçlarınızın yardımıyla kaşlarınıza masaj yaparak uygulayın. Bu şekilde kaşların olduğu alanda kan dolaşımı hızlanacak ve burada kaş kökleri daha fazla oksijen alacaktır. Bu uygulama her gün günde 1-2 defa yapılabilir. Bunu gece yatmadan evvel yaptığınız takdirde, badem yağı cilt tarafından daha iyi emilecektir. Kaş dökülmesinde tedavi nedene uygun şekilde yapılmalıdır. Geçici kaş dökülmesinde beslenmeye dikkat edilmeli ve doğal bitkisel ürünlerden yararlanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın