Karides nasıl pişirilir?

Omega 3 yağ asitleri, Selenyum, Kalsiyum, B12 ve D Vitamini ve Potasyum gibi içeriği ile insanlar için birçok faydası olan karides, tüm bu faydalarından önce lezzetiyle deniz ürünlerini tutkunlarının vazgeçilmezi olmuş eklembacaklıdır. Oldukça farklı tekniklerle pişirilmesi söz konusu olsa da, ülkemizdeki balık restoranları karidesi genellikle iki şekilde pişirerek servis yapar: karides güveç ve karides ızgara. Izgara yapımından ziyade bu tarifte; “kanal karides” kullanılarak hazırlanan ve herkes tarafından en çok bilinen karides güvecin nasıl pişirileceğine dair bilgiler yer almaktadır. Karides Amerika ve Avrupa kıyılarında yaygın olsa da, genellikle dünyanın her yerinden çıkarılan bir deniz canlısıdır. Çok farklı çeşitleri olsa da boyutlarına göre karidesleri üç temel gruba ayırmak mümkündür: kanal karides, normal boy karides ve jumbo karides. Kanal karides en küçük boya sahip olan karides türüdür ve genellikle tüm marketlerde dondurulmuş olarak kolayca bulunduğundan tarifte de kanal karides kullanılmıştır. Bazı jumbo karideslerin “bir tanesi 200-250 gram” kadar gelse de, etlerinin çok lezzetli olduğu söylenemez. Gerçek karides lezzeti için tarifin “Biga Karidesi” ile hazırlanması tavsiye edilir.

Malzemeler;karides güveç

  • 1/2 Kilogram kanal karides
  • 6 Diş sarımsak
  • 2 çorba kaşığı Zeytinyağı
  • 1 Adet domates
  • 1 Adet orta boy soğan
  • 1 Adet sivribiber
  • 1 Adet limon
  • Taze Biberiye
  • Tuz, karabiber

Hazırlanışı;

Fırınınızı 180 dereceye ayarlayın ve tavada ön pişirme işleminden sonra hazır olması için güvecinizi fırına atın. Tercihen döküm tavanızın içine 2 çorba kaşığı Zeytinyağını dökün ve yağ kızınca ince doğradığınız 6 diş sarımsağı 30 saniye kadar kavurun. Sarımsakların yanmasına fırsat vermeden çok ince (faredişi) doğradığınız soğanlarınızı tavaya atın ve karıştırarak harlı ateşte kavurmaya devam edin. Soğanları birkaç dakika karıştırarak kavurduktan sonra ince halkalar halinde doğradığınız sivribiberleri de ekleyin ve karıştırarak kavurmaya devam edin. 1 dakika kadar biberle birlikte soğan ile sarımsağı kavurduktan sonra “kabuklarını soyduğunuz” ve minik küpler halinde doğradığınız domatesleri de tavanıza ekleyin. Domatesler suyunu verince ayıklanmış karidesleri de tavaya atın. Tuz, karabiber ve çok ince doğranmış taze biberiyeyi de tavaya ekledikten sonra karideslerin her iki yüzü de kızarıncaya dek 2 dakika kadar karıştırarak kavurmaya devam edin.

Daha önceden 180 dereceye ayarladığınız fırının içindeki güvecinizi alın ve tavadaki tüm malzemeyi güvece koyun. Arzu ederseniz lezzet vermesi için küçük bir parça tereyağı da ekleyebilirsiniz. Güvecin en üstüne ince dilimlediğiniz limon dilimlerini yerleştirin ve güvecin ağzını alüminyum folyo ile kapattıktan sonra 180 derecedeki fırında 4-5 dakika pişirin. Karides güveciniz servis için hazırdır afiyet olsun…

Bir Cevap Yazın