Karbon fiber nedir?

Ülkemizde daha çok karbon elyaf olarak bilinen karbon fiber, modern teknoloji ürünü ipliksi dokuya sahip çok dayanıklı bir maddedir. Hammaddesi akrilik Orlon olan karbon fiber, naylon ve katran karışımı ile birlikte üretilir. Karbon fiberin ipliksi yapısı bu maddeye üstün bir mukavemet verirken, çok sert olarak bilinen çelikten dahi daha dayanıklı olmasını sağlar. Karbon fiber çelikten yaklaşık olarak 5 kat daha hafif olmasına rağmen 3 kat daha dayanıklı bir maddedir.

Karbon fiberin yapısına katılan naylon bu maddeye esnek bir özelliği vermediği gibi, orta dayanıklılığa sahip diğer bir bileşen olan Orlon da karbon fiberin tam aksine daha da dayanıklı olmasını sağlayan yepyeni bir maddeye dönüşmesini sağlar. Karbon fiber üretiminde naylon, katran ve Orlon haricinde çeşitli kimyasal yan maddeler de kullanılır. Çeşitli kimyasal ve fiziksel işlemlerin ardından elde edilen karbon fiber, yapısal özelliğine göre ikiye ayılır.

Karbon fiber üretiminde Orlon’un fazla kullanılması durumunda oluşan ürüne PAN denirken, katran oranının arttırılması ile Katran Temelli Fiber maddesi elde edilir. Günümüzün modern endüstrisinde PAN, toplam karbon fiber üretiminin %94’ünü oluşturmaktadır. Katran Temelli Fiber’in dünyadaki en büyük üreticisi Japonya iken, PAN üretimi ise ABD’nin tekelinde gelişmektedir. Zaten günümüzde satılabilecek kadar karbon fiber üreten yalnızca 8 ülke bulunduğundan, Katran Fiberlerin tek üreticisinin Japonya olduğu dahi söylenebilir.

Ülkeler bazında üretim 8 ülke ile sınır olsa da, aslında bu ülkelerin tamamında yalnızca 2 firma karbon fiber üretmektedir. Bu firmalardan biri Japonya, diğeri ise Amerika merkezlidir. Günümüzde karbon fiber üretimi yapan ülkeler; İran, Tayvan, ABD, Japonya, Almanya, Fransa, İngiltere ve Macaristan olarak görülse de, bu ülkelerin tamamındaki üretim ya Amerikan ya da Japonya firması desteği ile yapılmaktadır. Türkiye dünya üzerinde kendi karbon fiber üretimi yapabilen 3. ülke olarak karşımıza çıksa da, ülkemizde yapılan üretimin de çok daha artması gerekmektedir. Türkiye 2009 yılında yalnızca 40 bin ton karbon fiber üretmesine rağmen bu miktardan 1,5 milyar dolar kar elde etmeyi başarmıştır.

14 thoughts on “Karbon fiber nedir?

 • 23 Mayıs 2014 tarihinde, saat 22:55
  Permalink

  ARKADAŞLAR KARBON LİFİ VE ÜRETİMİ ÇOK STRATEJİK BİR KONU BU KONU İLE İLGİLİ AKADEMİK ÇALIŞMA TÜRKİYEDE SADECE BENDE YÜKSEKLİSANS ÇALIŞMASINI SUBAT AYINDA TAMAMLADIM. TEZİMİ SUNDUM. ANCAK İÇERİK İTİBARI İLE KORUMALIDIR.

  Yanıtla
 • 22 Mayıs 2014 tarihinde, saat 16:53
  Permalink

  karbon elyaf kumaşlar hakkında temel bilgilere ihtiyacım var tez konum ve 1 hafta içinde gerekli düzenlemeleri yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla
 • 10 Mayıs 2014 tarihinde, saat 13:27
  Permalink

  karbon fiber geleceğin teknolojisi. ben aslında karbon grafit imalatı yapıyorum. daha doğrusu yurtdışından gelen hammadde yi talaşlı imalat yapıyorum.fakat uygulamalarım arasında karbon fiber kumaştan karbonfiber plaka yapımıda var.eğer birgün olurda karbon-karbon kompoziti bağlamayı da becerirsem işte o zaman paraları nereye koyacağım diye düşünüyorum…:)

  Yanıtla
 • 04 Nisan 2014 tarihinde, saat 17:01
  Permalink

  Carbon fiberi model planör de kullanmak istiyorum. Malzemeyi tanımıyorum. Malzeme ile ilgili elinizde türkçe dökümantasyon var ise mail ile gönderebilir misiniz? Model’de 49gr/dm2 levha belirtilmiş. Bu tip değerler standart mıdır?

  Yanıtla
 • 16 Şubat 2014 tarihinde, saat 19:56
  Permalink

  ben hakan sahin carbon ürünler ve tasarımcısı zor bir işçilik
  gerektirmektedir ayrıca carbon cok iyi ustalık bilgi gerektiren bir üründür ama inanın mükemmeldir ben uzun yıllar
  uğraştım carbon sanat eseridir
  ama cok dikkat ve ne yaptığını bilmen gerekiyor ezbere
  video seyrederek yapılacak bir iş değil
  bizlerden dünyada 5 adet yetiştirildi
  öğrenmek istediğiniz sorular için email atabilirsiniz

  Yanıtla
  • 25 Nisan 2015 tarihinde, saat 21:26
   Permalink

   Ben henüz Makine Müh. öğrencisiyim ve Karbon Fiber hakkında araştırma yapıyorum. Özellikleri nelerdir, bununla ilgili neler yapılabilir ve neler yapılmış vs. Elinizde bununla ilgili döküman var mı veya bu konu hakkında bana bilgi verebilir misiniz? Ulaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.

  • 06 Ağustos 2015 tarihinde, saat 08:22
   Permalink

   merhaba sayın hakan şahin ben bisiklet gövdesi üzerine çalışıyorum ama karbon fiberle ilgili bilgi sahibi değilim özellikle karbon fiberin hazırlanması epoksinin hazırlanması ve kalıpların hangi malzemelerden olacağı ile ilgili beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  • 13 Ekim 2015 tarihinde, saat 11:23
   Permalink

   Merhaba Hakan Bey ben henüz lisans öğrencisiyim ancak karbon fiber ile ilgili bir projem var uygulama alanlarıyla ilgili bana yardımcı olabilirmisiniz size nasıl ulaşabilirim

 • 04 Şubat 2014 tarihinde, saat 03:10
  Permalink

  istediğiniz bilgilerin hepsi bende mevcut çünki üretimde çalışıyorum

  Yanıtla
  • 11 Şubat 2014 tarihinde, saat 18:17
   Permalink

   mert bey merhaba
   üretim için nasıl bir yol izlenir
   tamamen sektör dışındayım talep olacak madde olduğu
   için dikkatimi çekti irtibata geçerseniz sevinirim tel:0532 297 29 10
   saygılar

 • 27 Ocak 2014 tarihinde, saat 23:13
  Permalink

  hocam merhaba işlerinizde başarılar. korbon fiber yapılan bir malzeme kaç santigratta şekil degiştirir daaha dogrusu yapısı bozulur. saf karbonu nasıl eritip kumaş ipligi haline getirilir.

  Yanıtla
 • 02 Ocak 2014 tarihinde, saat 17:37
  Permalink

  Merhaba, karbon fiber ile ilgili yazınızı okudum. Bende bu konu hakkında doktora araştırmamı yapıyorum. Ama yazınız ilgi ve merakımı çekti.
  Merak ettiğim nereden veya hangi kitaptan temin etiğinizdir.
  Eğer bu konuda ba yardımcı olursanız çok sevinirim.
  İnanın karbon fiber ile ilgili çok araştırma yapmam gerekiyor çünkü daha önce bu konuda bir bilgim olmamıştı ve yeni yeni öğreniyorum.
  Şimdiden ilginiz için çok teşşkür ederim.
  İyi çalışmlar dileklerimle…

  Yanıtla
  • 16 Ocak 2014 tarihinde, saat 00:14
   Permalink

   Merhaba Derviş Bey.Karbon Fiber hakkında doktora yaptığınızı söylemişsiniz. Ben de karbon fiber hakkında yeni yüksek lisans tezimi tamamladım. Bu konuda bilgi alış verişi yapabiliriz.

  • 05 Mart 2014 tarihinde, saat 22:02
   Permalink

   merhaba Derviş bey. Bende karbon fiber hakkında bu dönem lisans tezini yazacağım.Şu an bu konu hakkında hiç bir fikrim yok ve konu hakkında hangi kitaplardan yararlanacağım hakkında hiç bir bilgim yok bu konu hakkında bana yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: