Karatay diyeti nasıl yapılır?

Karatay Diyeti, doğru beslenme koşulları yaratılarak, sağlıklı ve kalıcı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olan bir diyettir. Fazla kilosu bulunan bayanların zayıflamak için yapmadıkları, denemedikleri yöntem yoktur. Fakat bulunan yöntemler kilo verme sorununu her zaman kalıcı olarak bir çözüme kavuşturamaz. Kadınların kilo vermek için uyguladığı diyetleri bırakmaları halinde, diyetle verilen kilolar tekrar geriye alınmaktadır. Bu aşamada kilo vermek isteyenlerin harcadığı emek ve çaba boşa gitmiş olur. İnsanları psikolojik olarak olumsuz etkileyen kilo sorunu, günümüzde obezite olarak adlandırılmakta ve son yılların en büyük sorunu olarak görülmektedir. Bunun sebebi ise obezitenin beraberinde getirdiği çeşitli hastalıklar ve psikolojik sorunlardır. İnsanların bu sorununun çözülmesi Karatay Diyeti ile sağlanabilir. Bu diyet Dr. Canan Karatay Efendigil tarafından, insanların istemediği kilolarından kurtulması, daha sağlıklı bir şekilde beslenmeleri için oluşturulmuştur. Karatay Diyeti insanlara istedikleri gıdaları yeme şansı sunan, her şeyin belirli miktarda ve doğru şekilde tüketmesini yaşam tarzı haline getirilmesini amaçlar. Karatay Diyetini hazırlayan Canan Karatay halkımızın karbonhidrat kullanımının fazla olduğunu ve bu nedenle de obezite sorununun her geçen gün arttığını belirtmektedir. Karatay kolesterolün insan vücudu için yararlı olduğunu öne sürdüğünden, tıp dünyasından aşırı tepki almıştır. Canan Karatay insan beyninin %90 bölümünün kolesterolden oluştuğunu ve kolesterolün vücutta bulunan en önemli antioksidan olduğunu düşünmektedir. Karatay Diyeti insanların verecekleri kiloların kalıcı olacağına ve bu diyetin bir yaşam tarzı haline getirildiğinde, alınan kiloların tamamen yakıldığına dikkat çeker. Karatay Diyeti belirli bir süre uygulanacak bir diyet olmaması sebebiyle, verilen kilolar geriye alınmamaktadır.

Karatay Diyeti Özellikleri

karatay diyeti

Karatay Diyeti uygulayan kişilere öğünlerde asla miktar şartı konulmamaktadır. Bu diyette esas alınan besin gruplarına dikkat edilmesidir. Karatay Diyetinde karbonhidrat grubu tüketimi kesinlikle yoktur. Bunun nedeni diyete göre, insan vücudunda oluşan yağ oranının karbonhidrat ve hareketsizliğe bağlı olmasıdır. Karatay Diyeti kuruyemişlerin faydalı olduğunu savunur. Ceviz, fındık, leblebi, fıstık ve badem gibi kuruyemiş ürünlerin sık tüketilmesini belirtir. Karatay Diyetinde tüketiminden uzak kalınması istenen gıdalar ise ekmek, her türlü hamur işi, şekerli gıdalar ile işlenmiş ürünlerdir. Ayrıca vitamin açısından zengin olan meyveler tüketilmemelidir. Bunun sebebi ise meyvelerde bulunan früktoz adındaki meyve şekeridir.

Karatay Diyeti Uygulaması

Karatay diyetinde kahvaltıda 2 yumurta ile hazırlanan omlet, kırmızıbiber, 1 dilim peynir, 7 adet yeşil zeytin, ceviz ya da kayısı yiyebilirsiniz. Burada önemli olan kahvaltıda hafif besinler tercih etmek ve yağlı gıdalardan uzak durmaktır. Karatay diyetinde öğle yemeklerinde salata uygun bir tercih olacaktır. Salatanın içinde 3 yemek kaşığı haşlanmış yeşil mercimek, 1 yemek kaşığı haşlanmış buğday, maydanoz, kırmızıbiber, havuç ile limon suyu bulunabilir. Biraz zeytinyağı ve tuz ilave edilebilir. Karatay diyetinde akşam öğünlerinde, hafif çorba çeşitleri içilebilir. Karatay Diyetinde vermiş olduğumuz uygulama sizlere bir günlük örnek bir menüdür. Sizler kendi olanaklarınıza göre bunu örnek alarak, kendi diyet menünüzü hazırlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tüm öğünlerinizin hafif olmasıdır. Bu diyette zeytinyağı kullanımı serbesttir. Özellikle akşam sekizden sonra hiç bir şey tüketmemeniz gerekir. Karatay diyetinde rahatlıkla menemen, tereyağında yumurta pişirip yiyebilirsiniz ve hafif olduğu sürece yani fazla yağlı olmadığı sürece istediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz.

Karatay Diyetinin yanında yapılması gerekenler

Karatay diyeti uygularken mutlaka hareket etmelisiniz. Düzenli olarak egzersiz yapmaya özen gösterin, sizin için tempolu yürüyüş yapmak faydalı olacaktır. Yemeklerinizi sağlıklı pişirmeye özen gösterin. Sağlıklı yağları tüketin ve kalorisi yüksek diye çekinmeyin. Öğünlerin saatlerine dikkat edin. Alışkanlığınız varsa, gece yemeklerini mutlaka bırakın. Yemek porsiyonlarınızı zaman içinde azaltın. Sık sık yemek yememeye özen gösterin, eğer karnınız acıkmadıysa, ara öğün yemenize gerek yok. Bu diyet kişilerin düzenli beslenmesini ve sağlıklı olarak kalıcı kilo vermesini sağlar. Sağlıklı olarak kilo vermeyi isteyen kişiler, kurallara uydukları sürece kısa bir süre sonunda amaçlarına ulaşabilirler.

Bir Cevap Yazın