Karaciğer yağlanmasının bitkisel tedavisi nasıl yapılır?

Karaciğer yağlanması sorunu olan kişiler, uygulanan tıbbi tedavinin yanında bitkisel tedavi yöntemlerinden faydalanabilirler. Bu konuda doktorunuza danışarak muayene olmalı, rahatsızlığınız için kullanacağınız bitkisel ürünleri doktorunuza danışmalısınız. Uygulanan tıbbi tedavinin yanında uygun olan bitkisel yöntemler kullanılmalıdır. Çünkü uygulanan bitkisel tedavi yöntemi ne amaçla kullanılırsa kullanılsın bitkilerde bulunan kimyasal maddelerin yol açtığı etkiler, bazı hallerde hastalığın daha da olumsuz bir yönde ilerlemesine yol açabilir. Karaciğer yağlanması vücudun bu organı korumak için, yağ bezlerinin aşırı çalışmasından oluşur. Yağlanma organın görevlerini yerine getirememesine sebep olur. Bu yüzden karaciğerin sağlıklı çalışmasına, işlevlerini yerine getirmesine destek olmalıyız. Tıbbi tedaviyi destekleyecek olan, şifalı bitkilerden yardım almalıyız.

Karaciğer yağlanması bitkisel tedavisi için uygulanan bitkisel yöntemler

karaciğer

Maydanoz kürü: Karaciğer yağlanmasında kullanılan bitkisel tedavisiler içinde önerilen bu kürde, maydanoz kullanılmaktadır. 15 adet maydanoz bir tencerenin içine koyularak, 1 su bardağı su ilave edilip 2 ya da 3 dk. kadar kaynatılır. Daha sonra karaciğer yağlanmasında kullanılacak olan karışım, ocaktan alınarak dinlenmeye bırakılır. Karışımın demleme süresi 15 dakikadır. Bu karışımdan sabahları yemeklerden en az yarım saat önce içmelisiniz. Kürün yemekten yarım saat önce içilmesi oldukça önemlidir. Karışımdan içmeden önce içine bir çorba kaşığı limon suyu ilave etmelisiniz. Karaciğer yağlanması için kullanacağınız maydanoz kürünü daha farklı bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Bu yöntemde yine 15 tane maydanozu sapları ile beraber bir blender içinde koyarak, üzerine 1 su bardağı su ekleyip karıştırın. Blenderden geçirdiğiniz maydanoz iyice parçalanarak suyla birlikte karışacaktır. Hazırlanan karışımına bir yemek kaşığı ölçüsünde limon suyu karıştırın. Sabahları kahvaltıdan yarım saat kadar önce, bunu içebilirsiniz. Karaciğer yağlanmasında kullanabileceğiniz her iki yöntemi 21 günlük kullanımdan sonra 5 gün ara verecek şekilde uygulamalısınız. Araştırmalara göre bu yöntemin karaciğer yağlanmasında tedavi edici özelliğinin etkili olduğu belirlenmiştir. Bunun maydanozun içeriğinde bulunan kimyasal etkenlerdir. Karaciğer vücuda alınan maddelerden faydalı olanları ve zararlı olanları ayıran bir görevi üstlenmiştir. Bu nedenle karaciğer birçok kimyasal etkenden direkt olarak etkilenen bir organdır. Karaciğer yağlanmasında kullanılan bitkisel tedavi yöntemleri, olumsuz etkilere maruz kalan karaciğer hücrelerinin korunmasını ve yenilenmesini sağlayan yöntemdir.

Enginar suyu: Enginar karaciğer hücre faaliyetlerini arttıran özelliklere sahip olan bir sebzedir. Yaklaşık olarak 7-8 adet enginarın dış yapraklarını çıkararak, 1 bardak suyun içinde 7-8 dakika kaynatılır. Karaciğer yağlanmasının giderilmesinde enginar suyu çok faydalıdır. Karaciğerin sağlıklı olarak görevini yerine getirmesine yardımcı olur.

Kereviz kürü: Bir büyük baş kerevizi doğrayarak, 4 bardak suda kaynatın. Daha sonra süzerek, içine 1 çay bardağı taze sıkılan limon suyu ilave edin. Bunu kahvaltı ve öğle yemeğinden sonra birer çay bardağı içebilirsiniz. Bu karışımı mümkün olduğu kadar taze olarak hazırlamaya çalışın.

Hint safranı: Yarım çay kaşığı Hint safranını, 1 çay bardağı sıcak suda 5 dakika kadar demleyin. Hazırladığınız karışımı öğlen ve akşam yemeklerden önce içebilirsiniz. Bunu her zaman taze hazırlamalısınız.

Bir Cevap Yazın