Develerin özellikleri nedir?

Devegiller familyasından olan deve, yük ve binek hayvanı olarak kullanılmasının yanında, sütü, eti, yünü ve derisi için beslenmektedir. Develerin en bilinen özellikleri arasında yer alan hörgüçlerinde yağ depolayabilme yeteneklerinin yanında, uzun bacakları, yumuşak yayvan ve iki toynaklı ayakları sayesinde karda veya kumda kolayca yürüyebilme özellikleridir. Aynı tarafta olan bacaklarını birlikte kaldırıp, kendilerine özgü bir şekilde koşabilirler. Develerin iki sıra üç tane koruyucu kirpiği, tüylü yapıda kulak delikleri, keskin görme özelliği, kum fırtınaları gibi elverişsiz ortamlarda gerektiği zaman kapanabilme özelliği gösteren burunları ve koku alma özellikleri vardır. Gövdesinde sırtlarını örten kısa ve ince tüylerden yumuşak ve dayanıklı kumaşlar yapılır. Develer genellikle yere çökerek dinlenirler. Bu durumda olduklarında üzerlerine yük koyulduğundan, gövdelerinin yere değen kısımlarında nasırlaşmış deri katmanları oluşur. Bu yapısal özelliklerinin yanında develerin kendilerine özgü farklı özellikleri bulunmaktadır.

deve

Develerin özellikleri nedir?

  • Isıya karşı koruyucu kürk: Develerin üzerinde bulunan kürk hayvanın vücudunu sıcak ve soğuğa karşı koruma özelliğinin yanında, su kaybını da azaltacak olan kalın ve keçeleşmiş tüylerden oluşmuştur. Develer bu kalın kürkü sayesinde yaz döneminde Asya’nın +50 derece sıcaklarına, kış aylarında ise -50 dereceye kadar olan soğuklara karşı oldukça dayanıklı olurlar.
  • Besin deposu hörgüçleri: Develerin en bilinen özellikleri arasında sayılan hörgüçleri bir yağ yığıntısı biçimindedir. Türlerine göre tek ya da çift hörgüçleri bulunur. Bu hörgüç sayesinde develer, besinlerin bulunamadığı kıtlık zamanında bile kendilerini besleyebilirler. Hörgüçleri sayesinde develer yaklaşık olarak 9 gün boyunca su içmeden yaşamlarını sürdürebilirler. Su kaynağına geldiklerinde 80-90 litre su içerek depoladıkları bilinir.
  • Kumdan korunan baş ve uzun boyun yapısı: Develerin gözleri üzerinde bulunan kirpikleri birbirinin içine girme özelliğine sahiptir. Bu sebeple tehlike sırasında hemen kapanacak olan kirpikler, hayvanın gözüne en küçük toz tanelerinin bile girmesine izin vermeyerek, gözlerin korunmasına yardımcı olur. Develer uzun boyun yapılarıyla, yerden 3 metre yükseklikte olan yaprakları bile yiyebilirler.
  • Her türlü arazide gezinmelerine uygun yapıdaki ayakları: Develerin ayak yapısının her türlü arazi yapısına elverişli olması en büyük özellikleri arasındadır. Ayaklarında bulunan tırnakları herhangi bir yere çarpmaya karşı oluşacak zararlardan koruyucu yapıdadır. Develerin diz yapıları boynuz kadar sert ve kalın bir zardan oluşmuş olan nasırlı bir yapıdadır. Bu nasırların yardımıyla, develer kuma yattıklarında sıcak zeminden ve yaralanmalardan korunma sağlarlar.
  • Diğer özellikler: Develerin bunların dışındaki özellikleri arasında, deve sütünün inek sütünden daha faydalı olmasıdır. Deve sütünün içeriğinde bulunan C vitamini oranı, inek sütünde bulunandan 3 kat daha fazladır. Develerin 3 tane göz k
    apağı bulunur. Bunlar kum fırtınalarına karşı en önemli silahlarıdır. Develerin ayak tabanları kuma değdiğinde, yayılma özelliği gösterip, kuma batmadan yürümelerine yardımcı olur. Develerin bacak yapıları oldukça güçlü olduğundan, günde 160 kilometre yürüyebilme özellikleri vardır. Bu nedenle çöllerde en çok faydalanılan hayvanlar arasındadır.

Bir Cevap Yazın