Karaciğer hemanjiom tedavi edilmeli mi?

karaciğerKaraciğer hemanjiom aynı zamanda hepatik hemanjiom ya da kavernöz hemanjiom olarak ta tanımlanan karaciğerde kaynaklanan iyi huylu damar tümörlerine verilen isimdir. Bu tümörler genellikle başka bir sebeple yapılan bir tetkik sırasında tespit edilirler. Toplumda yaklaşık % 0,5-7 oranında bu tümörlere rastlanmaktadır. Tümörler genellikle belirti vermeden oluşurlar. Fakat tümörler büyüme gösterdikleri zaman ve subkapsüler hemanjiomlar bazı belirtilerle kendini gösterebilir. Bu belirtiler arasında;

  • Karında sağ üst bölümünde ağrı olması
  • Az yemek yenmesine rağmen, midede hemen dolgunluk hissinin oluşması
  • İştahsızlık çekilmesi, mide bulantısı ve kusma olması
  • Kısa sürede zayıflama ve ateş görülmesi
  • Kansızlık sorunu yaşanması

Karaciğer hemanjiomu neden olmaktadır?

Bu tümör oluşumlarının neden olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, doğuştan kaynaklandığı düşünülmektedir. Genellikle karaciğerde 5 cm den daha küçük damar yumağı şeklinde meydana gelirler. Fakat 20 cm kadar büyümüş olanları da bulunur. Hastaların bir bölümünde sorunlara neden olurlar ve % 30 kadar birden fazla sayıda meydana gelirler.

Karaciğer hemanjiomu risk faktörleri nelerdir?

Hastalar yaş olarak genellikle 30-50 yaş arasında olurlar.

Kadınlar erkeklere oranla 3-5 kat daha fazla risklidir.

Kadınlarda hamilelik döneminde östrojen hormonunun yükselmesi yüzünden karaciğer hemanjiomlarında büyüme olabilir. Bu nedenle tümörlerin teşhisi kadınlarda genellikle hamilelik sırasında yapılmaktadır.

Kadınlarda menopoz döneminde ya da doğum kontrol amacıyla kullanılan haplarda östrojen hormonu alınıyorsa, karaciğer hemanjiomları bu yüzden büyüyebilir.

Karaciğer hemanjiomu hangi sorunlara sebep olur?

Tümörler büyüdükleri zaman hastalara oldukça rahatsızlık verir

Hamilelik dönemindeyken yakınmalarda artış olur, doğum sırasında bebeğin itileceği aşamada şiddetli kanamalara sebep olabilirler.

Çocuklarda olan büyük karaciğer hemanjiomları aynı zamanda, Kasabach Merritt sendromuna sebep olabilir ve kalp yetersizliği nedeniyle şiddetli kansızlık sorunu gelişebilir.

Yakın temas şeklinde yapılan sporlarda karın yaralanması olduğunda, tümörlerde delinmeler olabilir.

Karaciğer hemanjiomu teşhisinde hangi tetkikler yapılmektadır?

  • Bilgisayarlı tomografi BT
  • Ultrasonografi
  • Manyetik rezonans görüntüleme MR
  • SPECT

Karaciğer hemanjiomu nasıl takip edilir?

Karaciğerde hemanjiom belirlenmesi halinde 6. ve 12. ayda ultrasonla tetkik yapılarak, hemanjiom büyümesinin kontrol edilmesi gerekir. Eğer büyüme yoksa hemanjiom takibi bırakılabilir. Fakat yılda bir defa karaciğer kontrolü yapılırken, bu oluşumlarda değerlendirmeye alınmalıdır. Bu sayede hemanjiomların zararlı etkilerine engel olunabilir.

Karaciğer hemanjiomu ne zaman tedavi edilmeli?

Karaciğerdeki hemanjiomların çapında büyüme olduğu zaman ya da herhangi bir şekilde belirti verdiğinde tedavi edilmeleri gerekebilir. Bu belirtiler arasında özellikle ağrıya neden olmaları, çevredeki dokulara baskı yapmaları durumunda cerrahi müdahale yapılarak, bulundukları yerden çıkarılmaları gerekir. Bunun dışında genellikle hemanjiomlara müdahale etmeye gerek kalmaz. Fakat bunlar için kullanılacak bir ilaç tedavisi yoktur. Cerrahi tedavi sırasında karaciğerde uygun yerleşimdeki hemanjiomlar ile karaciğerin bir bölümü robotik cerrahiyle ya da laparoskopik yöntemle dışarıya çıkarılır. Hemanjiomlardaki büyümeyi durdurmak için, bunların beslendiği damarların tıkanması yoluyla yapılan anjiyo embolizasyon işlemi uygulanabilir. Karaciğerde birden fazla sayıda hemanjiom olması durumunda karaciğer nakli yapılması düşünülebilir. Karaciğerde hemanjiomları söndürmek içinde ışın tedavisi yapılabilir. Hemanjiomlar nadir olarak kanserleşe eğilimi gösterebilir. Bu şekilde kanserleşme eğiliminde olan oluşumlar hemanjiosarkom olarak adlandırılır. Bu çoğunlukla damar urlarının patlaması neticesinde hastada şok tablosunun gelişmesi sonucunda kendisini belli eder.

Bir Cevap Yazın