Karabuğday gluten içerir mi?

karabuğdayKarabuğday adı nedeniyle tahıllarla birlikte sınıflandırılan, ancak buna rağmen buğdaygiller familyasından olmayan bir üründür. Çin, Ukrayna, Rusya, Japonya, Doğu Avrupa ve Kuzey Avrupa gibi bölgelerde daha fazla üretilen, üçgen biçiminde tohumları olan kuzukulağıgiller familyasına aittir. Bitkinin sağlığa faydalı olan içeriği oldukça fazladır. Bunun için yapılan araştırmalarda, burun kanaması, iltihaplanma, aşırı terleme, bağırsakların işlevlerinin düzenlenmesine ve vücudun rahatlamasına karşı etkili olduğu belirlenmiştir. Antioksidan özellikleri nedeniyle de vücudun tam bir dostudur. Vücutta yağ tutulumunu azalttığı ve açlık duygusunu bastırdığı için, zayıflamak isteyenlere diyetlerinde yer vermesi tavsiye edilir. Bunun yanında safra taşı oluşumunu engelleyen bir bitkidir.

Karabuğday gluten içermeyen bir bitkidir

Gluten içermediğinden çölyak hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir gıda maddesidir. Çünkü çölyak hastalarının gluten içeren besinleri sindirememe sorunu vardır. Bu bağırsaklarında tahrişe, kızarıklığa, ağrı, ishal ve kramplara sebep olur. Karabuğday gluten içermeyen ve çölyak hastalarının dostu olan bir yiyecektir. İçinde gluten olan besinleri tüketemeyen çölyak hastalarına önerilen bir besindir.

Karabuğday kan şekerini kontrol ederek, şeker hastalığı riskini azaltır

İçeriğinde olan besin maddeleriyle kan şekerinin kontrol edilmesini sağlar. Bu konuda yapılan araştırmada rafine beyaz undan üretilmiş olan ekmekle beraber karşılaştırılan karabuğdayın, kan şekeri ve insülinin etkisini azalttığı tespit edilmiştir. Açlık duygusunun bastırılmasında etkili olan bitki, şeker hastalığına yakalanma riskini azaltan etkidedir. İçeriğinde olan magnezyum sayesinde, bu etkiyi gösteren bitki, bunu tüketen kişilerde % 24 oranında şeker hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Karabuğday kanda olan kolesterolün düşürülmesini sağlar

Vücut karabuğdayın içinde olan proteinin % 74 oranını kullanabilir. Bazı gıdaların içinde daha çok protein bulunmasına rağmen, içeriklerinde yüksek oranda yağ olur. Karabuğday ise yağ içermediği için, tüketildiğinde daha sağlıklı protein alınmış olur. Bundan faydalanılması tavsiye edilir.

Karabuğday kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucudur

Bu bitki gibi diğer tam tanelerde fazla miktarda olan, fito kimyasalların bir türü olan bitki lignanları bağırsaklardaki flora sayesinde enterolaktana çevrilir. Bu göğüs kanseri ve hormona bağlı olan diğer kanser türlerine, kalp ve damar hastalıklarına karşı insanları koruyucu etki gösterdiği tespit edilmiştir. Bunun gibi tam taneli bitkiler, kuruyemişler türleri, çilek, tohum ve böğürtlen gibi gıdalar bitki lignanları açısından zengin içeriğe sahiptir. Bunlar gibi çay ve kahve gibi içeceklerde bu maddeyi içermektedir. Karabuğdayın bu önemli koruyucu etkisinden herkes faydalanmalıdır.

Karabuğday karaciğerin çalışmasını düzenleyen choline içeriğine sahiptir.

Bu içerik nedeniyle karaciğerin işlevlerini daha kolay yapmasını sağlamaktadır. Karaciğer hastalıklarından korunmak amacıyla tüketilmelidir.

Karabuğday yüksek tansiyon ve kansızlığa karşı koruyucu etki gösterir

Karabuğdayın içeriğinde fosfor, magnezyum ve demir bol miktarda bulunur. Hatta içinde bulunan demir içeriği diğer tahıl ürünlerinden bile daha yüksektir. Minerallerin etkisi sayesinde yüksek tansiyonun düzenlenmesi ve kansızlığın giderilmesine faydası çoktur. Bu açıdan üzenli olarak tüketilmesi halinde, faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın