Fıstıklı un helvası nasıl yapılır?

fıstıklıFıstıklı un helvası yapımı kolay olduğundan ve lezzetinin de bir o kadar mükemmel olması yüzünden helva severlerin tercih sebebi olabilir. Bu özellikle kandil günlerinde sıkça yapılan fıstıklı un helvasını, tatlı bir şeyler canınız çektiğinde ya da çay saatlerinizde size eşlik edecek, güzel bir arkadaş sohbetinin eşliğinde keyifli dakikalar geçirmenize etken olabilir. Bir porsiyon fıstıklı un helvası ve bununla birlikte bir bardak demli çay ya da meşrubat kendinizi ve sevdiklerinizi şımartmak istediğinizde yeterli gelecektir. Şimdi birlikte bu kolay ve lezzetli tatlımızın yapımına başlayabiliriz.

Fıstıklı un helvası için gerekli olan malzemeler

  • Yarım paket margarin ya da 100 gr tereyağı
  • 1 çay bardağı sıvıyağ
  • 2 su bardağı elenmiş un
  • 1,5 çay bardağı fıstık

Şerbeti için

  • 2 su bardağı toz şeker
  • 3 su bardağı su
  • 1 paket vanilya
  • 1 damla limon suyu

Üzerini süslemek için

  • Antep fıstığı ya da Hindistan cevizi

Fıstıklı un helvası yapımı

Fıstıklı un helvasını yapmak için bir tane teflon bir tava hazırlayalım ya da bunun için yine aynı şekilde teflon olan bir pilav tenceresi olabilir. Bunu ocağın üzerine yerleştirin. Tencerenin içine margarin ve sıvı yağ ilavesi yaparak, ocağın altını kısık ateşte açın. Tencere de olan yağlar eriyince unun tamamını tencereye boşaltın ve tahta kaşıkla sürekli karıştırarak kavurun. Unu kavururken devamlı olarak karıştırmaya özen gösterin. Bunu yapmazsanız un yanabilir ve yenirken kokusunu hissedersiniz. Unun pembeleşme aşamasına gelmeden önce tencerenin içine dolmalık fıstıkları ilave edin ve kavurma işlemini sürdürün. Bu sırada un kavrulurken, siz de diğer ocağın üstüne orta boy bir tencere koyun ve içine toz şeker ile beraber suyu ilave edin. Ocağın altını açın. Bu durumda şerbet kaynayıncaya dek pişirin ve şerbet kaynama noktasına gelince içine bir damla kadar limon suyu ile bir paket vanilyayı ilave ederek karıştırın.

İstenen kıvama gelmiş olan şerbeti ocağın üstünden indirerek unu kavurmaya devam edin. Un pembeleştikten sonra ocağın üstünden tencereye alarak tezgâha yerleştirin. Unun ortasını havuz gibi açın ve ortasına şerbeti ilave edin. Bunu kaşıkla hızlı bir şekilde karıştırın. Şerbet ile kavrulan un iyice karışınca ocağın üstüne yeniden alın ve kısık ateşte kıvamına gelinceye dek pişirin. Fıstıklı un helvası kıvama geldikten sonra servis tabaklarına alabilirsiniz.

Bunun için bir kâsenin içine su koyun ve bir yemek kaşığını bu suyun içine batırıp helvadan bir kaşık alın. Bunu servis tabaklarına çıkartın. Bu şekilde helvanızı tabaklara sıcak olarak alarak, etrafını antep fıstığı ya da hindistan ceviziyle süsleyerek sunumunu yapabilirsiniz. Arzu ederseniz küçük bir şekilli tabağın içine fıstıklı un helvasını iki yemek kaşığı ilave ederek, servis tabağına ters olarak çıkartabilir ve sevdiklerinize bu şekilde de sunumu yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın