Kaplumbağaların cinsiyeti nasıl anlaşılır?

erkek-disi-kaplumbagaEvde evcil hayvan bakmak birçok insan için çok büyük bir anlam ifade ederken, insanların bakımını üstlendiği hayvanlar da her zaman kedi ve köpek gibi canlılar olmuyor. Akvaryumda balık bakmak yerine su kaplumbağası bakmayı tercih eden de pek çok insan bulunmakta ve bu insanların da genel sorunu su kaplumbağalarının hangi cinsiyete mensup olduğunu öğrenmek olmaktadır. Kaplumbağa bakan birçok insan aylar ve hatta senelerdir baktığı kaplumbağanın erkek ya da dişi olduğuyla ilgili çeşitli fikirler ileri sürse de, aslında su kaplumbağalarında cinsiyet belirlemek özellikle ilk birkaç yıl oldukça güçtür. Halk arasında “tosbağa” olarak da isimlendirilen kaplumbağaların 200 milyon yıldan bu yana fazla değişim geçirmeden dünya hayatında varlığını sürdürdüğü bilinse de günümüze kadar hayata tutunmayı başaran yaklaşık 250 tür olduğu bilinmektedir. Bu 250 tür için cinsiyet belirleme konusunda bir genelleme yapmak gerekirse, 3-4 yaşından önce evde bakılan kaplumbağaların hangi cinsiyete mensup olduğunu söylemek bazen bir veteriner için dahi zor olabilir.

“Bazı” kaplumbağa türlerine kaplumbağa yumurtasının içinde bulunduğu ortamın sıcaklığının dahi cinsiyetin belirlenmesine önemli olduğu gözlemlenmiştir. Tüm kaplumbağalar için geçerli olmasa da, bazı türlerde kaplumbağa yumurtasının yüksek sıcaklığın hakim olduğu bir ortamda bulunması halinde kaplumbağanın dişi, düşük sıcaklığın hakim olması halindeyse erkek olduğu gözlemlenmiştir. Gelişim sürecinin ilerleyen yıllarında genellikle su kurbağalarının vücutlarındaki değişime bakarak canlının dişi ya da erkek olduğu söylenebilir. Zira kesin olarak söylemek mümkün olmasa da, genel olarak “erkek” su kaplumbağalarının tüm hayatını suyun içinde geçirdiği söylenebilir. Dişi kaplumbağalar yumurtalarını bırakmak için suyun dışına çıkmasına karşın erkeklerin bu tür bir ihtiyacı bulunmamakta, dolayısı ile fizyolojilerinde de deniz dışında hareket etmeye yönelik değişiklikler görülmemektedir.

erkek-ve-disi-su-kaplumbagasiErkek su kaplumbağalarının pencerelerinin, dişi su kaplumbağalarını uyarmak ve bu yavaş canlıların dövüştüğünü düşünmek komik gelse de çiftleşme döneminde rakiplerini alt etmek için daha uzun olduğu bilinmektedir. Pençe uzunluğu bu bağlamda belirli bir yaştan sonra kaplumbağanın cinsiyetinin anlaşılması konusunda ipucu verebilir. Pençelerin dışında erkek kaplumbağaların kuyrukları da dişilere nazaran daha uzun ve kalın olmaktadır. Cinsiyet belirlemede kaplumbağanın kuyruğunun kalınlığı ve uzunluğu da önemli bir göstergedir. Pençe ve kuyruğun cinsiyet belirlemek için bariz bir şekilde farklı olmaması halinde kaplumbağaların en ilginç özelliği olan kabuklara da bakılabilir. Kaplumbağa kabuğunun alt kısmı olan yani yerdeyken zemine temas eden alt bölümün içe doğru hafif bir bombe yapması yani içbükey yapıya sahip olması, kaplumbağanın erkek olduğunu gösterir. Zira dişi kaplumbağaların kabuğunun alt kısmı daha düz, yere konduğunda zemin ile paralel uzanan bir yapıya sahiptir.

7 thoughts on “Kaplumbağaların cinsiyeti nasıl anlaşılır?

 • 19 Nisan 2014 tarihinde, saat 13:12
  Permalink

  kaplumbağalarım çok küçük bir ay oldu alalı dişi mi erkek mi olduğunu ne zaman anlıycam hani küçükken belli olmuyomuş ya

  Yanıtla
 • 01 Mart 2014 tarihinde, saat 11:29
  Permalink

  Kaplumbağam yem yemiyor nasıl yedirebilirim

  Yanıtla
  • 24 Haziran 2014 tarihinde, saat 13:25
   Permalink

   küçük bir et parçasını kaynar suda haşla ve soğut
   kaplumbağana ver yem olarak et tercih edebilirsin

 • 20 Şubat 2014 tarihinde, saat 19:46
  Permalink

  benim kaplumbagam kız ve cok guzel disleri bile gozukuyor adıda selena

  Yanıtla
 • 08 Şubat 2014 tarihinde, saat 18:20
  Permalink

  bizim rahmetli meğerse dişiymiş

  Yanıtla
 • 09 Aralık 2013 tarihinde, saat 23:01
  Permalink

  ne diyorsun kısaca yaz geç ne uğraşıyorsun benim kaplumbağamın türü nasılanlaşılır

  Yanıtla
 • 06 Eylül 2013 tarihinde, saat 13:03
  Permalink

  Yaa hiç bişey anlaşılmadı ki..

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: