Kan gruplarına göre nasıl beslenmeliyiz?

Kan grupları ve beslenme arasında ilginç bir bağ vardır. İnsanların yedikleri besinler sayesinde, vücutlarındaki hücrelerin beslenmesini vücuttaki kan dolaşımı sağlar. Bu sebeple kan grubumuza uygun bir beslenme şekli oluşturmanız gerekir. İnsanların A, B, AB ve 0 kan gruplarından birine sahip olması nedeniyle, herkesin kan grubuna göre farklı istekleri bulunabilir. Bu kişilerden A grubuna sahip olanlara yemek beğendirmek zordur. Çünkü vücutları narin bir sindirim sistemine sahiptir. 0 grubuna sahip olanlar ise tam bir etobur gibidir. Bunlar ekmeği hiç yemeden, her yemeğinde et yemek isterler. B grubuna sahip olanlar yemek konusunda iştahlı ve canının her istediğini yemek isterler. Bu kişilerin sindirim sistemi güçlü enzimler salgıladığından, sindirim sorunlarının üstesinden kolay gelirler. AB kan grubuna sahip olan insanlar ise sevdiği yemekleri iştahla yerken, sevmedikleri yemeklere burun kıvıran bir yapıdadır. İnsanlar kan gruplarıyla bir kimlik kazanır. Kale gibi vücut yapısında istenmeyenlere karşı savunmaya geçer. Bundan dolayı uygun olmayan beslenme şekli kanın mutasyona uğramasına neden olur. Vücuttaki kan grubu gıda maddelerinin ilaç gibi olanlarına faydalı gıdalar, direkt bir etki göstermeyenlere nötr gıdalar, zehir etkisi gösterenlere ise zararlı gıdalar denir. Kişilerin zararlı olan gıdaları beslenme listelerinden çıkarmaları gerekir. Faydalı olan ve nötr gıdaların tüketilmesine çalışılmalıdır. Vücudun buna ayak uydurması için en az 4 hafta süre verilmelidir. Uygun bir beslenme programı uygulanırsa, vücutta kas ve su kaybı olmadan, istenen yağ kaybı gerçekleşir.

Kan gruplarına göre beslenme nasıl olmalıdır?

kan grubu

0 kan grubu beslenmesi: Bu gruptaki kişiler vahşi hayvanları avlayarak beslenmiş ilk insanların kanıdır. Bu yüzden asla vazgeçemeyecekleri besin kırmızı ettir. Bu kan grubundaki insanlar kilo vermek isterlerse tahıllardan ve taneli sebzeleri tüketmekten uzak durmalıdır. Vücutlarını hayvansal proteinlerle güçlendiği için, bağışıklık ve sindirim sistemleri güçlenir. Enfeksiyonlara karşı vücutları kendini doğal olarak korumaya alır. Bu insanlar şizofreni, kalp hastalıkları, ülser, depresyon, bağırsak iltihapları gibi rahatsızlıklardan etkilenirler. Yemeleri gereken gıdalar arasında karaciğer, kırmızı et, beyaz et, balıklar ve deniz ürünleri, ıspanak, brokoli ve iyotlu tuz gelir. Yememeler gereken gıdalar arasında ise ekmekler, taneli sebzeler, tahıl ürünleri, yumurta, süt ve süt ürünleri ile sıvı yağ gelir.

B kan grubu beslenmesi: Bu gruplar göçebe adı verilir. Dengeli olarak et ve ot tüketmeleri gerekir. Bu kişiler son derece dengeli, yaratıcı ve uyumlu bir yapıya sahiptir. Diğer kan gruplarına göre bakıldığında daha ılımlı yapıları gözlemlenir. Bu kişiler iyi olan tüm özellikleri kendilerinde barındırır. 0 grubundaki kişiler gibi keskin fiziksel özelliklere, A grubundaki kişiler gibi duygusal ve zihinsel dengeleri bulunur. Empati yetenekleri gelişkindir. Bu kan grubundaki kişiler etleri ve sebzeleri tüketebilir. Bu kişiler kabuklu deniz ürünleri, mısır, domates, susam, susam, tavuk, buğday, tuzlu fıstık gibi besinler tüketmemelidir. B kan grubu insanları süt ürünlerini sindiren tek kan grubudur. Yiyecekleri gıdalar arasında patates, ananas, hindi, süt ürünleri, yeşillikler ve balık bulunmaktadır.

AB kan grubu beslenmesi: Bu kan grubu insanlarda az oranda görülür. Toplumda insanların karışımından oluşmuşlardır. Gizemli ve karizmatik yapıya sahiptirler. Beslenme düzeni ve çevre koşulları değişse de uyum sağlama konusunda sorun yaşamazlar. Sindirim sistemleri oldukça hassas bunun yanında bağışıklık sistemleri toleranslıdır. Kanları kolay pıhtılaşan bir yapıya sahiptir. Özellikle muz, tavuk, bakla, buğday, mısır, çekirdekler yememeleri gereken gıdalardır. Süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri, kuzu eti, yumurta, yulaflı ekmek, meyve, ananas tüketmeleri gereken gıdalar arasında yer alır. Bu besinleri tüketerek sağlıklı olarak fazla kilolarını verebilirler.

A kan grubu beslenmesi: Bu kan grubundaki kişiler ilk vejetaryenler olarak bilinir. Enfeksiyonlara karşı dirençli bir yapı sergilerler. Ilımlı yapıları, saygılı kişilikleri, detaycı ve grup içinde olmaya uygun yapıda olan kişilerdir. Bağışıklık sistemleri son derece toleranslıdır. Bu kan grubunda olan insanlar, 0 grubunun tam tersinde metabolik yapıya sahiptir. 0 grubunda olanlar gibi hayvansal protein tükettiklerinde kendilerini yorgun, hantal ve güçsüz hissederler. Süt ürünlerini sindiremezler. Bu ürünler bu insanlarda kalp hastalıklarına neden olabilir. Beslenmeleri sebzeler, balık ve deniz ürünleri, soya ürünleri, baklagiller ile dengeli olmalıdır gerekir. Salam, sosis gibi katkılı besinler, kavurma, tropikal meyveler, lahana, domates, patates, portakal, mandalina gibi yiyeceklerden uzak durmalıdırlar.

Bir Cevap Yazın