Kalp hastaları, tansiyon ve şeker hastaları saç ektirebilir mi?

saç ekimiSaç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kişiler, bununla birlikte kalp hastalığı, tansiyon ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıklara sahip olabilir. Saç ekimi uygulaması her yaşta yapılabilen bir yöntem olmasına rağmen, diğer hastalıkların olumsuz etkilerini mutlaka dikkate almak gerekir. Saç ekimi yapılan kişide aynı zamanda şeker hastalığının olması durumunda, saç ekiminden sonra iyileşme daha uzun dönemde gerçekleşir. Tansiyon rahatsızlığı olan kişilerde ise, kesinlikle tansiyonun kontrol altına alınmasının ardından saç ekimi yapılması gerekir. Hastaların böyle rahatsızlıklarını saç ekimi yapılmadan önce doktora bildirmeleri halinde, olası sorunların önlenmesi açısından faydalı olur.

Saç ekimi yaptırmayı saçsız alanları artan kişiler isteyebilir. Ancak kişilerde kalp, tansiyon ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıklar varsa, mutlaka bazı tetkiklerin yapılması ve bu alanda uzman ola doktorlardan onay alınması gerekir. Saç ekimi operasyonu normalde basit sayılan cerrahi bir işlem olmasına rağmen, bazı riskleri taşıyan hastalarda sorun yaşanmasına sebep olabilir. Saç ekiminin mikro cerrahi operasyon olduğu dikkate alınmalıdır. Uygulamada hastalara lokal anestezi yapıldığı için, en iyi niyetle anestezinin riskleri yaşanabilir. Buna engel olmak için, her şey dikkate alınarak gerekli önlemler saç ekiminden önce alınmalıdır.

Saç ekimi giderek daha fazla talep gören, medikal estetik uygulamalardan biridir. Cerrahi bir işlem olduğu için, yasalara göre ameliyat ortamında yapılması gerekir. Saçlı bölgeden alınan saç folikülleri, saçsız bölgelere transfer edilip ekilir. Saç ekiminden sonra, ekilen saçlar hayat boyunca hastalara eşlik eder. Çünkü saç köklerinin alınmış olduğu bölgelerde saçlar kalıtsal olarak dökülmeme özelliğine sahiptir. Bu sayede kişilerin estetik sorunları çözümlenmiş olur. Başlangıçta her türlü önlem alındığı takdirde, saç ekimini gönül rahatlığı içinde yaptırmanız mümkündür.

Tansiyon hastalarında saç ekimi yapılabilir mi?

Saç ekimi uygulaması sırasında hastaların tansiyonunun yükselmesi halinde bazı komplikasyonların gelişmesi söz konusu olabilir. Bu saç ekimi uygulanan kişinin yaşamsal açıdan tehlike yaşaması gibi tehlikeli hallerin oluşması sonucu doğabilir. Bu yüzden kontrol edilmeyen tansiyon hastasına saç ekimi yapılmaması tavsiye edilmektedir.

Saç ekimi yapılmadan önce hastanın tansiyonu düşürülse bile olsa, yüksek tansiyonu olanlar ani bir şekilde heyecanlanabilir ve bu da tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu durum kişilerin yaşamını riske atabilir. Saç ekimi basit bir operasyon olsa da, hastanın yaşamı için risk olabilecek bir sorun olduğunda, güzel bir dış görünüme sahip olmak için bu operasyonun yapılmaması gerekir. Tansiyon sorunu bulunan kişilerde değişik etkenler yüzünden kan basıncı yükselmesi ya da düşmesi gibi etkiler olabilir. Bu nedenle bu kişilere saç ekimi yapılması uygun görülmez.

Kalp ve şeker hastalarında saç ekimi yapılabilir mi?

Saç ekiminden önce hastalarda kalp hastalığı ya da şeker hastalığı gibi rahatsızlıkların olması durumunda, bu sorunların saç ekim uzmanıyla paylaşılması gerekmektedir. Saç ekimi uygulaması herkese yapılabilen, riski çok düşük bir uygulamadır. Ancak bu hastalıklar nedeniyle oluşabilecek riskler yüzünden, saç ekimi sırasında bazı olumsuzluklar gelişebilir. Bu dikkate alınarak saç ekiminden önce ve saç ekimi sırasında her türlü önlem alınmalıdır. Hastalar saç ekiminden önce rahatsızlığın uzmanı olan bir doktora muayene olmalı ve gereken onay alınmalıdır. Şeker hastalarında kan şekeri mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Bu yapılmazsa, operasyon sırasında olan travmaların iyileşmesi gecikir. Kalp hastalarında da aynı şekilde doktor onayından sonra, gereken tedbirler alınıp saç ekimi yapılabilecek hasta grupları içinde yer alır. Kalp hastalığı yüzünden daha önce operasyon geçiren hastalarda ise, saç ekimi yapılmasının uygun olduğu söylenemez. Bunun için en doğru kararı hastanın kardiyolog tarafından muayenesinden sonra alınabilir. Buna göre saç ekimi yaptırma kararı alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın