Kalorifer peteği neden ısıtmaz?

Kalorifer peteklerinizde zaman içinde yaşanacak sıkıntıların birisi ısınma sorunları olarak karşınıza çıkabilir. Kalorifer peteklerin bir kısmı ya da tamamı yeterince ısınmayarak, ısınmanızı güçleştirebilir. Petekleriniz kendi içinde de kısmi olarak ısınmama sorunu yaşayabilir. Eğer bu sorununuz düşük ısıda yakılan kalorifer ya da kombiden kaynaklanmıyorsa, bu sorun tesisatınızdaki tıkanıklık probleminden ya da tesisatınızın temizliğe ihtiyacı olduğundan kaynaklanmış olabilir. Sıcaklık ayarlarında herhangi bir sorun bulunmuyorsa, bu durumda diğer seçeneklerin üzerinde durmalısınız. Uzun süredir kullanılan tesisatlar zaman içinde bakım isteyebilir.

kalorifer peteği

Peteklerde yaşanan bu sorunlar zaman içinde, peteklerin içinde olan suyun kireç meydana getirmesi ve tesisatı tıkaması sonucunda gerçekleşebilir. Petekleriniz içinde olan bu kirli ortam, kaloriferinizin pompa ve eşanjör sorunları yaşamasına sebep olabilir. Eşanjörün kireç ve kirli artıklardan dolayı, petellerdeki suyu ısıtmasını boşuna beklemeyin. Aşırı ısınan kalorifer kısa süre içinde kendini kapatıp koruma durumuna girecektir.  Peteklerin ve kaloriferin bu sorununda acilen tedbir alınması gerektirecektir. Doğrusunu söylemek gerekirse, en azından iki yılda bir bile olsa, kombiler yakılmaya başlamadan önce, yetkili firmayı çağırarak gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekir. Peteklerin performansı incelenmeli ve peteklerde temizlik ihtiyacı olup olmadığı tespit edilmelidir. Bu işlemden sonra temizlenecek olan tesisatta, boru ve vanalarda oluşan tıkanmalar açılarak, ısınma sorunu çözülecektir.  Bunu yaptırmazsanız, peteklerdeki ısınma sorununuz değişmeyeceği gibi daha fazla artacaktır. İlerleyen dönemlerde kalorifer veya kombinize kadar sirayet edecek olan bu tıkanıklıklar, kalorifer ve kombinizin zarar görmesine sebep olacaktır. Peteklerin her yıl suyunu boşaltıp, kış geldiğinde suyu tekrar doldurmanızda sorununuza çözüm olmayacaktır. Bu durumda yeni koyulan suda bulunan oksijen, tesisatta ve peteklerde daha fazla kireç oluşumuna neden olacaktır. Isınma problemini yaşamak istemiyorsanız, tavsiyelerimize kulak verip doğru ısınmanın yollarını öğrenmeli, sizlere yakıt tasarrufu sağlayacak ve sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak tedbirleri almalısınız.

Kalorifer veya kombi kullanıyorsanız petek temizliğini yaptırmanız, ısınma sorunlarınızı çare olabileceği gibi, kesenize de katkı sağlayacaktır. Petek temizliğini ihmal etmemeniz, belli periyotlar içinde temizliklerini yaptırıp, peteklerinizin ömürlerini uzatmanız son derece önemlidir. Kurallarına göre kullanılan kalorifer ve tesisatınız sizlere uzun yıllar hizmet edebilir. Çevre temizliği açısından da önemli olan bu durum, havanın kirlenmediği bir ortamda yaşamanıza bir katkı sağlayacaktır. Unutmayın meydana gelen kireçten dolayı hem kaloriferiniz, hem kombiniz, hem borularınız ve petekleriniz zarar görecektir. Bunlardan ilk günkü gibi bir randıman almak istiyorsanız, kış aylarına girmeden önce güvenebileceğiniz tesisat firmalarına temizliğinizi yaptırmalısınız. Kesenizi ve sağlığınızı düşünüp, doğru adımlar atmanızı diliyoruz.

Bir Cevap Yazın