Kaliteli mobilyanın kriterleri nelerdir?

Evlerin olmazsa olmazı mobilyalar, mekanların sağlıklı ve göz kamaştırıcı bir havaya kavuşmasında temek etmenler. Ancak mobilya alımında yapılan bazı hatalar ve insanların yanlış tercihleri, hem ceplere zarar veriyor hem sağlıklara. Bu sebeple bu yazımda mobilya alırken bazı kriterlerin dikkate alınması gerektiğinden bahsedeceğim.

Öncelikle millet olarak her zaman ucuz mala kaçıyoruz. Ucuz olsun da cebimizden fazla para çıkmasın düşüncesi, aslında daha fazla zararlara uğramamıza sebep oluyor. Bir aydının söylemiş olduğu şu söz “Ucuz mal alacak kadar zengin değilim” her şeyi anlatmaya yetiyor. Cebimizden fazla para çıkmasın diye aldığımız her ucuz mobilya zamanla deforme olduğundan ikinci bir mobilya masrafı bizlere çıkarıyor. Sadece masraf yapması değil, sağlık açısından evin küçük üyelerine de zararlarının olması, kendi sağlığımıza zararlarının olması, sağlık harcamalarını da arttırıyor. Demek ki ucuz mobilyanı iki önemli zararı, hem sağlığımıza hem de cebimize yansıyor.indir

Ancak kaliteli mobilyalar, sağlam olarak nitelendirilen maun, teak, ceviz gibi sağlıklı ağaçlardan imal edilen ahşaptan vücuda getiriliyor. Bu mobilyaların niteliklerinden ikisi olan anti stres ve anti bakteriyel yapı, sağlıklı bir ortamın temininde iki önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca boyama ve renklendirme aşamasında uluslar arası standartlarda olan lake boyama veya su bazlı boyama işlemlerinin yapılası, kimyasallardan arınmış bir mekanı sizlere armağan ediyor. Böylece hem sizlerin hem de ailenin küçük fertlerinin sağlıksız mobilyalarla teması söz konusu olmamış oluyor.

Dekorasyonun bir amacı gözle görünür bir güzelliği evde inşa etmek olduğu gibi, arka planında sağlıklı alanların temini önce gelir. Yani yapay bir güzellik ve modernlik değil, sağlıklı bir mobilya tercihinden oluşan mutlak bir güzellik. Kendinize daha yaşanılır mekanlar kurmak adına, harcama yapmaktan asla çekinmeyin.

Bir Cevap Yazın