Kakaolu un helvası nasıl yapılır?

unKakaolu un helvası oldukça çabuk hazırlanan ve kısa sürede sunumu yapılabilen lezzetli bir tatlıdır. Klasik un helvasıyla arasındaki tek fark bu helvanın içinde kakao kullanılacak olmasıdır. Fakat görünüm itibarıyla sade olandan daha hoş görünür. Bu tarifin içinde dilerseniz farklı kuruyemişlerde kullanabilirsiniz. Özellikle farklı lezzet arayışı içinde olanlara tavsiye ediyoruz. Kalori olarak oldukça yüksek olan bu tatlı kan şekerini düzenlemek için çok harika bir seçim olur. Ilık bir yerde bir gün süreyle helvanızı saklayabilirsiniz. Buzdolabında saklamak isterseniz, en fazla iki gün bekletin. Fakat biz helvayı en güzel şekilde ılık olarak tüketmenizi tavsiye ederiz. Dilerseniz şimdi helvanın yapımına başlayalım.

Kakaolu un helvası için gerekli olan malzemeler

  • 150 gram tereyağı
  • 4 su bardağı silme toz şeker
  • 4 su bardağı su
  • 3.5 su bardağı silme un
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı ceviz içi
  • 2 yemek kaşığı kakao

Kakaolu un helvası yapımı

Öncelikle helvanın şerbetini hazırlamak için derin bir tencerenin içine suyu ve toz şekeri koyarak kaynaması için orta harlı ocağın üzerine alın. Tencereniz mutlaka geniş ve derin olsun. Tencerenin içine unu eleyerek koyun. Unu hiç durmaksızın karıştırarak kavurun. Unun rengi istediğiniz gibi iyice koyulaştığında, un kokusunun yerini tatlı bir koku aldığında kavurma işine son verebilirsiniz. Sıvı yağı unun üstüne dökün ve yeniden karıştırmaya devam edin. Ocağın altını tekrar yakın ve tereyağını da unun içine ilave edin. Diğer tarafta kaynamakta olan şerbetin içine kakaoyu koyun ve şerbetin altını kapatın. Şerbetin hepsini kavrulmakta olan unun üstüne azar azar az miktarda dökün. Bu işlem devam ederken, bir yandan karıştırmayı ihmal etmeyin. Yoksa helvanız biraz topaklı olur.

Şerbetin tamamı bittikten sonra helvanın içine cevizi içini de ilave edip karıştırın ve tencerenin kapağını kapatın. On dakika dinlenmiş olan helvanın servis aşamasına geçebilirsiniz. Bu tatlıyı iki şekilde sunuma hazırlamanız mümkündür. Biri eskilerden kalan ve halen kullanılan bir sunumdur. İki tane kaşık yardımıyla helvaya şekil vererek tepsinin içine sıralamak ve üstüne iri ceviz parçaları koymaktır. Diğer sunum ise cam bir tepsinin içine dökülen helvanın üstünü düzledikten sonra bıçakla dilimlere bölerek servis yapmaktır. Bu sunum sırasında yine kuruyemişler kullanabilirsiniz. Her iki sunum için helvanın yanına dondurma kullanabilirsiniz. Biz tatlının sunum aşamasında benmari usulü beyaz çikolata kullandık. Tercihiniz kendiniz yapabilirsiniz. Kakaolu un helvasını sevdiklerinize dilediğiniz gibi ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın