Kadınlarda adet sancıları nasıl hafifletilir?

Kadınlarda her ay yaşanan, yaşam kalitesinin bozulmasına ve çalışan kadınlar açısından işgücü kaybına yol açan adet ağrıları, doğurganlık döneminde olan kadınların ortak bir sorunudur. Kadınların hem fiziksel, hem de ruhsal olarak etkilendiği bu sorunun alınan bazı önlemlerle hafifletilmesi mümkün olabilir. Her kadının farklı etkilerle yaşadığı adet sancıları, kadınlarda olumsuz etkileri açısından ele alınması gereken bir sorundur. Bazı kadınlarda şiddetli ağrılarla yaşanan adet dönemi, bazıları için farkına bile varmadan geçmektedir. Ağrı çeken kadınlar her fırsatta buna etkili olabilecek çözümlerin peşinde koşar.

Kadınlarda adet sancıları nasıl hafifletilir?

Adet sancısı çeken kadınlar bunu hafifletmek için, öncelikle rahimde olan kasılmaları azaltacak ilaçlar kullanabilir. Adet sancıların ilk hissedilmesi sırasında alınan ilaçlar bu konuda faydalı olabilir. Kadınlar bu uygulamayı belli bir düzende gelen adet döneminin başlamasından 1-2 gün önce yaparsa daha fazla rahatlama sağlayabilirler. Bu durumda doğum kontrol hapları kullanılırsa yumurtlama engelleneceğinden, endometriyumda olan kan miktarı azalacak ve bu ilaçlar ağrıyı önleyen etki gösterecektir. Ağrılarla başa çıkamadığınız zamanlarda doktordan yardım almak daha doğru olacaktır. Bunun dışında evde kendinizin uygulayacağı bazı basit önlemler adet sancılarınızı hafifletebilir. Bu tedbirler arasında sayabileceklerimiz;

 • Adet kanaması başlamadan önce ve adet devam ederken çay, kahve, çikolata, kola gibi içeriğinde kafein olan iadet dönemiçeceklerden ve gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Karın bölgesine yapılan hafif bir masaj, uzun bir süre ayakta durmamak ve uzun yürüyüşlerden kaçınmak kadınların bu dönemde rahatlayabileceği etkinliklerdir.
 • Yorgun ve sinirli olmak adet sancılarını arttıracak etkenler arasında yer alır. Bu sebeple adet dönemlerinde dinlenmeye daha fazla zaman ayırılmalı ve sinirlenmemeye çalışmak ağrılara karşı faydalı olacaktır.
 • Bu süreçte lifli gıdalar tüketmek kabızlığı önleyeceğinden adet sancılarının hafiflemesine yarayacaktır.
 • Adet sırasında sigara içmemek, bol sıvı ve su almak ve alkol tüketimine dikkat etmek sancıların azaltılmasına yardımcı olacaktır.
 • Adet sancılarını hafifletmek için sıcak bir duş ya da ısıtma yastığı kullanabilirsiniz. Bununla karın bölgenize sıcak uygulama yaptığınızda, ağrılarınızda hafifleme olduğunu göreceksiniz.
 • Cenin pozisyonunda durmak karın kaslarını gevşeteceğinden, rahatlamaya yardımcı olur. Bunun için dizlerinizi karnınıza çekerek, uzanabilirsiniz. Bu pozisyonda bir süre durmalısınız.
 • Çinko, kalsiyum, B vitamini içeren besinler tüketmek, şişkinlikleri ve krampları azaltır. Bunun yanında meyve ve sebze ağırlıklı beslenme, tam tahıllı gıdalar yemek ve tuzu azaltmak gerekir. Özellikle ahududu, yaban mersini, zencefil gibi bitkileri bu dönemde çay olarak tüketebilirsiniz. Bunlar rahim kaslarını gevşeteceğinden, ağrıların azalmasında etkisi olacaktır.
 • Uygun egzersizler yapmak kasları rahatlatacaktır. Bu şekilde endorfin hormonu salgılanır ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Yapacağınız egzersizlerde fazla yorucu olmayan hareketler uygulayın.
 • Sıcak su dolu küvete aromaterapi yağları koyarak, burada rahatlayabilirsiniz. Su karnınıza direkt olarak temas edeceğinden gevşemenizi sağlayacaktır.
 • Karın bölgesine hafif bir masaj yapabilirsiniz. Dairesel hareketler uygulayarak, karın kaslarınızı gevşetebilir, ağrınızı ve gerginliğinizi azaltabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın