Çocukların gelişimi için beslenme nasıl olmalıdır?

İnsanların en hızlı şekilde gelişim gösterdikleri dönemler okul çağlarıdır. Özellikle okul öncesi dönem ve ilkokul dönemi gelişmenin ve büyümenin en hızlı olduğu dönemlerdir.eee
Bilindiği üzere beslenme çocukların gelişmesini ve büyümesi etkileyen en önemli faktördür.
Uzmanların hem fikir olduğu konulardan biri çocukların sağlıklı kemik ve diş gelişimi için kalsiyum, fosfor ve d vitamininin yeterli miktarda tüketmelerinin zorunlu olduğudur. Günde 2 bardak süt ya da yoğurt ile birkaç dilim peynir tüketmek çocukların ihtiyaçları olan kalsiyumun karşılanması açısından önemi büyüktür.
Çocuklar için dengeli ve düzenli beslenmek hayati bir anlam ifade etmektedir. Bu dönemlerde her besin grubundan mutlaka tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından defalarca ifade edilmektedir.

Çocukların diş ve kemik sağlığı için gerekli olan fosfor, kalsiyum, minerallerinin yanı sıra protein içeriğine sahip olan süt ve süt ürünleri grubu A vitamini ve B grubu vitaminlerinden B2, B12 vitaminleri için önemli bir kaynaktır. Süt ve süt grubu ürünler vitamin ve mineraller ile özellikle bebeklik, çocukluk ve yetişkinlik döneminde sinir ve kasların düzenli çalışmasını sağlamaktadırlar. Süt, beyaz peynir, kaşar peyniri, yoğurt, ayran bu besin grubunda yer alan önemli besinlerdir.

Et ve tavuk ürünleri grubu beslenme açısından önemli olan diğer bir grup besindir. Bu besinler protein kaynağıdırlar. Demir, çinko mineralleriyle beraber A vitamini, E vitamini ve B grubu vitaminlerini de içine alan besin gruplarıdır. Çocukların kaslarının güçlenmesi, kan yapımı, sağlıklı büyüme ve gelişme ile birlikte doku onarımı için faydalı olan besinlerdir. Et ve et ürünleri her yaşta kesinlikle tüketilmesi gereken besinlerdir. Çocukluk döneminde sık sık balık tüketilmesi çocuğun gelişimini tamamlaması için gereklidir. Haftada bir kez balık tüketmek her açıdan gelişimi olumlu etkiler.

Diğer bir besin grubu sebze ve meyvelerdir. Bu besin grubu A vitamini, B vitamini, C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bütün meyve ve sebzeler çocuklar için vitamin ve mineral desteği sağladığı gibi aynı zamanda sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını da sağlarlar. Annelerin özelikle sebze yemekleri hazırlamaları ve çocukların bunları düzenli bir biçimde tüketmelerini sağlamaları gerekiyor. Beslenme konusunda en büyük rolü anneler oynamaktadır. Dolayısı ile dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığını ancak anneler kazandırabilir. Taze çiğ sebze ve meyve tüketilmesi çocukların sağlıklı olmasını ve gelişimini tamamlamasını sağladığı bilinmektedir. Çocukların sebze ve meyve tüketmek konusunda sorun yarattıkları bilinmektedir. Abur cuburu tercih eden çocuklara mutlaka bunlar terk ettirilmeli, sebze ve meyve tüketmeleri sağlanmalıdır. Anne ve babalar çocuklar için model teşkil ettiğinden dolayı anne ve babanın da sebze ve meyve tüketmesi gerekmektedir.

Önemli bir besin grubu da tahıl ürünleridir. Özellikle ekmek, makarna, pirinç, şehriye, bulgur gelişimi sağlayan ürünlerdir. Karbonhidrat bakımından son derece zengin olan tahıl ürünleri çocuklar için vazgeçilmez yiyeceklerdir. Çocukluk döneminden başlayarak çocukların en sevdiği yiyeceklerden biri makarnadır. Ancak çocukların dozu kaçırmamasına dikkat etmek gerekir. Çünkü şişmanlık sorunu bu dönemde ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca zeytinyağı, tereyağı, pekmez, bal, şeker, reçel düzenli olarak çocuklar tarafından tüketilmesi gereken besinlerdir. Bu besinler bir enerji kaynağıdır. Bitkisel yağlar E vitamini açısından zengin iken tereyağı ise A vitamini bakımından zengindir. Ayrıca bitkisel yağlardan zeytinyağı doymamış yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Reçel, pekmez, bal, şeker tüketilirken tavsiye edilen zaman dilimi ile miktarına bebeklik ve çocukluk çağında şişmanlığın önlenmesi, diş sağlığının korunması için dikkat etmek gerekir.

Bir Cevap Yazın