Jules Verne kimdir?

Fransız bilim kurgu yazarı olarak tanınan ve en çok okunan yabancı yazarlar arasında bulunan Jules Verne 8 Şubat 1828 tarihinde Fransa’nın Nantes şehrinde dünyaya geldi. Verne, varlıklı bir avukat olan Pierre Verne ile eşi Sophie Henriette Allotte de la Fuye’nin beş çocuğundan en büyüğüdür. Jules Verne, denizcilik geleneği olan bir ailenin çocuğu olduğundan ve yazın hayatında bunun derin etkileri açıkça görülecektir. Jules Verne küçük bir çocukken gemilerde tayfalık yapmak için evden kaçtı ama yakalanıp ailesine teslim edildi.
julesverne
Kış aylarında son derece yoğun trafikli bir liman şehri olan Nantes’da; yaz aylarında Loire Nehri kıyısında yelkenlileri ve gemileri izleyerek çocukluğunu geçirdi. Bu dönemde seyahat ve macera üstüne hayaller kurdu. Jules Verne’nin deniz ve macera tutkusunu kardeşi Paul de yaşamıştır. Paul, sonunda bir deniz mühendisi olmuştur. Jules Verne kısa hikayeler ve şiirler yazmaya başladığı yatılı okul döneminin ardından 1846 yılında babasının işini sürdürmek için hukuk öğrenimi görmek amacıyla Fransa’nın başkenti Paris’e gitti.

1847 yılında Paris’e giden Jules Verne, Paris’teyken tiyatroya ilgi duymaya başladı. 1850 yılında başlayan yazar, tiyatro oyunlarıyla ilgili ilk eserini yazdı. 1850’lerin sonlarında yazarın ilk oyunu yayımlandı. Hukuk öğrenimini bıraktığını duyan babasıyla büyük tartışmalara yaşadı. Babası harcamaları için para göndermeyi bıraktı. Bunun üzerine Jules Verne hikayelerini satarak para kazanmaya zorladı. 1852-1855 yılları arasında bir Paris tiyatrosunda sekreterlik yapan yazar, komediler, operetler kısa hikâyeler kaleme alıp dergilerde yayınlatmaya başladı. Çoğu Paris’te çıkan “Musée des familles” adlı dergide yayınlandı. Amerikalı yazar Edgar Allan Poe’nın eserlerini okuduktan sonra onun hayranı olan Verne, Poe etkisinde yazılar üretmeye başladı. Paris’in kütüphanelerinde sürekli olarak jeoloji, mühendislik ve astronomi kitapları okuyan Jules Verne ilk kitabı “Balonla Beş Hafta” yı yayımladı ve bu eserle büyük ün kazandı. Bu eserini, Dünya’nın Merkezi’ne Seyahat, Dünya’dan Ay’a ve Denizler Altında 20 Bin Fersah gibi popüler olan romanlar izledi.

1857 yılında iki kız çocuğu sahibi olan dul bir kadın olan Honorine de Viane More ile evlendi. Eşinin borsacı erkek kardeşinin etkisiyle Paris Menkul Kıymetler Borsası’nda brokerlik yapmaya başlayan Verne,edebi çalışmalarını da sürdürdü.

Jules Verne 1859 yılında arkadaşı Aristide Hignard ile birlikte ilk kez Fransa’nın dışına çıkarak, Britanya Adaları’nı gezdi. Bu seyahatin notlarını “İskoçya Seyahati” adı altında romanlaştırdı. 1861 yazında aynı arkadaşı ile çıktığı İskandinavya Seyahati, eşinin doğum haberinin gelmesi üzerine yarıda kaldı. Jules Verne’in, dünyaya gelen oğullarına “Michel” adı verildi.

Romanlarının okuyucuları tarafından büyük beğeni toplaması Jules Verne’i oldukça zengin bir adam yaptı. 1876 yılında büyük bir yat aldı ve Avrupa’nın çevresini yatıyla dolaştı.

Birçok icadı önceden tahmin ettiği için Jules Verne’i “bilim falcısı” lakabı ile anılmaktadır. Denizaltı, uzay yolculuğu gibi onun zamanında olmayan birçok olayı önceden hayal etmiştir. Yazar “İnatçı Keraban” adlı romanında Osmanlı İmparatorluğu’nu ve Türk insanını anlattı. Jules Verne eserleri, dünyada başka dillere çevrilmiş olan en önemli yazarlardandır. Eserleri tam olarak 148 dile çevrilmiştir.

1886 yılında evine döndükten sonra akıl hastası yeğeni tarafından vuruldu ve bu hayatının geri kalanında baston kullanmak zorunda kaldı; tedavi için sürekli uğraştı. 1888 yılında siyasete atılan Jules Verne, Amiens belediye meclisinde görev aldı. Tiyatrolar, okullar ve şehircilik gibi kültürel sorunlar ile ilgilendi. 1889 yılında Belediye Sirkini kurdu. 1892, 1896 ve 1900 dönemlerinde de Meclis üyeliğine yeniden seçildi. Şeker hastalığının ilerlemesi sonucu 1902 yılında kısmen görme yeteneğini kaybeden yazar, 24 Mart 1905 tarihinde Amiens’teki evinde hayatını kaybetti.

En çok bilinen Eserleri

1. Seksen Günde Devri Alem (1872)
2. Denizler Altında 20.000 Fersah (1873)
3. İnatçı Keraban (1882)
4. Michael Strogoff (1876)
5. İki Yıl Okul Tatili (1886-1887)
6. Aya Yolculuk (1865)
7. Kip Kardeşler
8. Doktor Ox’un Deneyi
9. Dünyanın Ucundaki Fener
10. Bir Piyango Bileti
11. Meteor Avı (1901)
12. Güzel Sarı Tuna
13. Altın Yanardağ
14. Wilhelm Storitz’in Esrarı
15. Macellanya
16. Gezgin Cambazlar
17. Deniz Yılanı
18. Kahraman Fenerciler
19. 15 Yaşında Bir Kaptan
20. Dünyanın Hakimi
21. Yüzen Şehir
22. Bir Gazetecinin Yolculuk Notları
23. Balonla Beş Hafta
24. Dünyanın Merkezine Yolculuk
25. Kaptan Grant’ın Çocukları
26. Karpatlar Şatosu
27. Esrarlı Ada
28. Kaptan Hatteras’ın Maceraları
29. 20. Yüzyılda Paris

Bir Cevap Yazın