Cilt gençleştirici maskeler nasıl hazırlanır?

ciltbakımıCilt bakım ürünleri herkesin dış dünyayla olan bağlantısını sağlayan cildin daha güzel görünmesini sağlayan önemli ürünlerdir. Cildin yaşayan bir doku olması nedeniyle, zaman içinde yılların etkisiyle bazı değişimlere uğramakta ve görünümünde bazı değişimler olmaktadır. Cildin yaşlanma nedenleri arasında sadece genetik etkenler bulunmamaktadır. Genetik olarak yaşıtlarınızın arasında daha erken ya da daha geç yaşlanma etkisi gösteren bir cilde sahip olabilirsiniz, fakat genetik unsurların yanında bunu sağlayan pek çok etkende cildi etkilemeye devam etmektedir.

Cilt vücuttaki diğer organlar gibi sadece içten yaşlanmaz, cilt aynı zamanda dıştan da yaşlanır. Genellikle içten başlayan yaşlanma dıştan da fark edilecek bir hale gelir. Yapılan araştırmalarda ise, cildin yaşlanmasına neden olan etkenlerin birçoğunun çevresel faktörlerden kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Yaşlanmaya karşı kullanılabilecek bakım kürlerine değinmeden dikkat edilmesi gereken en önemli konulara özen göstermek gerekir.

Güneş: Özellikle riskli kabul edilen saatlerde güneşe çıkmamaya özen göstermeli ve güneşin altında olduğunuz süre içinde mutlaka cildinizde koruyucu ürünler kullanmalısınız. Bu şekilde biraz daha geç ve az bronzlaşırsınız. Fakat cildinizi bu şekilde daha genç tutmanızı sağlar, ayrıca çeşitli cilt hastalıklarına yakalanma riskini azaltmış olur.

Solaryum: Doğal yollardan aldığınız güneş ışığı bu derece zararlıyken, böyle yapay şekilde kendinizi bu derece tehlikeli bir ışın cihazına maruz bırakmamalısınız.

Cildiniz için bolca su için, cilt sağlığında en önemli besinlerinden birisi de sudur.

Alkol tüketirken dengeli olun, kesinlikle abartıdan kaçının.

Sigara içmemelisiniz. Bu biraz tiryakiler için zor olsa da, buna uymak zorundasınız.

Fast food tarzı gıdalardan ve katkı maddelerinden uzak durmalısınız.

Aşırı kafeinli içecek tüketiminden kaçınmalısınız.

Cilt gençleştirici bakım maskeleri

Bezelye ve pekmez maskesi: Bu maskede kullanılan bezelye ve pekmez sizlerin canlı, parlak ve sağlıklı bir cilde ulaşmanızı sağlayacaktır. Maskeyi hazırlama için bir avuç taze bezelyeyi ezin ya da bunu mutfak robotundan geçirin. Bunlar çiğ olarak kullanılacak. İçerisine kremsi bir hal alıncaya kadar üzüm pekmezi ilave edeceksiniz. Pekmez birkaç yemek kaşığı yeterli gelir. Bundan sonra bir yumurta akını ilave ederek, iyice karıştırın. İçine 1-2 yemek kaşığı da zeytinyağı koyun. Temizlediğiniz cildinize bunu sürdükten sonra yarım saat kadar bekleyin. Ardından cildinizi Ilık suyla durulayın. Maskeyi haftada bir defa yapabilirsiniz.

Buğday yağı: Bunun etkisinden yararlanmak için, gece yatmadan evvel birkaç damla buğday yağını parmak uçlarınızla cildinize sürmelisiniz ve nazikçe masaj yapmalısınız. Buğday yağının ciltte hücre yenileyici özelliği bulunmaktadır, ayrıca cildin nem dengesini korur.

Greyfurt maskesi: Her türlü cilt tipi için rahatlıkla uygulanabilecek bir maskedir. Hazırlamak için yarım çay bardağı yoğurtla, 3 yemek kaşığı greyfurt suyu ve 1 yemek kaşığı balı bir kâsede iyice karıştırın. Temizlediğiniz cildinize parmak uçlarınızla bunu sürün. 20 dakika bekletip, ardından cildinizi ılık su ile durulayın.

Domates: Domates içerdiği yararlı maddeler sayesinde ciltteki kolajen dokuyu harekete geçirici ve hücre yenilenmesini sağlayan çok faydalı olan bir sebzedir. Bir adet domatesi ortadan ikiye keserek, bir parça pamuğu domatese batırın ve cildinizi bununla silin. Domatesin suyu bitinceye kadar buna devam edin. Cildinizde bunu 15 dakika bekletip, ardından ılık suyla durulayın.

Nohut maskesi: Bu hassas ciltler için birebirdir. Evde haşlanmış nohut varsa 7-8 tanesini ezip püre haline getirin, bunların kuru olmasına özen gösterin.  Bu olmazsa bir tatlı kaşığı nohut unu da kullanabilirsiniz. İçine 1 tatlı kaşığı çiğ krema ile bir tutam tuz koyun. İyice karıştırıp sonra gözaltına ve dudak kenarları haricinde tüm yüzünüze bunu sürün. 15 dakika bekletip daha sonra ılık suyla cildinizi yıkayın. Nohut cildinizi besler ve daha genç bir görünüm kazanmasına destek olur.

Bir Cevap Yazın