Ivan Sergeyeviç Turgenyev kimdir?

turgenyevRus Edebiyatı’nın önde gelen yazarlarından biri olan Turgenyev’in tam adı İvan Sergeyeviç Turgenyev’dir. 1818-1883 yılları arasında yaşamıştır.

Soylu bir aileden gelen babasının, yoksul düşünce, malikâne sahibi zengin ama yaşlı bir kadınla yaptığı evlilikle dünyaya gelen Turgenyev eğitimli, kültürlü fakat çok sert bir annenin gözetiminde büyür. Yanlış yapan toprak kölelerini kırbaçlatarak cezalandıran annesinin acımasızlığına defalarca şahit olmak, Turgenyev’in daha küçük yaşlarda bir düşünür olmasını sağlar.

9 yaşındayken doğup büyüdüğü Orel kentinden ayrılıp Moskova’ya göç ederler. Özel okullarda ve özel öğretmenlerden aldığı dersler sayesinde Almanca, İngilizce ve Fransızca anadili gibi konuştuğu diller arasında yer alır. Üniversite öğrenimini felsefe üzerine yapan Turgenyev’in yolu Almanya’ya kadar uzanır.

Almanya’da geçen dört yılın ve tarih, filoloji alanlarındaki çalışmaların ardından ise tekrar yurduna geri döner. Petersburg Üniversitesi’nin açtığı profesörlük sınavına girer ve kazanır. Ancak felsefe anlayışının henüz kabul görmemesi nedeniyle ders veremez.

Turgenyev’in düşünceleriyle ortaya çıkmasını sağlayacak gelişmeler zincirinin ilk halkası Belinski ile tanışması olur. Rus eleştirmen Belinski ve etrafındakiler toprak köleliğine karşı duran aydın sınıftandır ve bu çevre Turgenyev’le aynı düşünceleri paylaşmaktadır. Turgenyev içinde bulunduğu ortamın katkısıyla ilk ciddi çalışmalarını yapmaya başlar.

Gerçekçilik akımını benimseyen Turgenyev’i ünlü bir yazar haline getiren ilk eseri “Bir avcının notları” olur. Çeşitli öykülerden oluşan bu yapıtta yer alan öyküler konularını hep toprak ağalığından, köylünün yaşadıklarından ve hayat şartlarından almıştır.

1855 yılından sonra büyük romanlara imza atmaya başlayan yazarın romanlarında da ana unsur toprak ağalığı sistemidir. Turgenyev, eğitimli çiftlik sahiplerinin karşısına liberal bir dünya görüşü ile çıkmaktadır. Düşünceleriyle eleştirmenlerin hışmını üzerine çeken ve çeşitli yazılarla saldırıya uğrayan yazar, mesleki sıkıntılarının yanı sıra sağlık problemleri de yaşamaya başlar. İki yıl süren bir hastalığın ardından ise Fransa’dayken ölür.

Nihilizmi işleyen ilk roman olma özelliği taşıyan Babalar ve Oğullar adlı romanıyla edebiyata damgasını vuran Turgenyev’in diğer eserleri: Rudin, Asilzade Yuvası, Arefe, Tuğbay, Ham Toprak, Duman, Bozkırda Bir Kral Lear ve İlk Aşk’tır.

Bir Cevap Yazın