İsviçre’de gezebileceğiniz yerler neresidir?

isviçreOrta Avrupa’daki ülkelerden olan İsviçre’nin denize kıyısı yoktur. Alp dağlarının kuzeyi ve güneydeki yamaçlarında yer alan ülkede, yer yer farklılıklar olsa da ılıman bir iklimin etki bulunmaktadır. Avrupa’da bulunan en küçük ülke olmasına rağmen, yapı itibarıyla oldukça gelişmiş olduğundan, dünyanın en zengin ülkeleri arasındadır. Ülkede Almanca, İtalyanca, Fransızca ve Alman lehçesi Romans gibi dört farklı dil konuşulmakta ve çok kültürlü bir ülkedir. Yüzölçümü olarak küçük olmasına rağmen, bölgede Almanya, Fransa, Avusturya, İtalya ve Liechtenstein Prensliği gibi beş ülke ile sınır komşusudur. Ülkede uluslararası deniz, hava, kara ve tren yollarının bulunması nedeniyle de, bu şekilde geliştiğini belirtebiliriz. Avrupa’da oldukça gözde bir tatil yeri olarak gösterilen ülkede, her mevsimin güzelliği yaşanabilir. Misafirleri için kış sporlarının yanında, gölleri ve şelaleriyle doğal güzellikleri bir arada bulunduran bir ülkedir.  Açık hava aktiviteleri içinde çok uygun konumları olan ülkede ziyaretçiler oldukça iyi vakit geçirebilir.

Yaz ayları genellikle yağışlı geçmekte, kışın ise daha az yağmur almaktadır. Kayak turizmi açısından oldukça rağbet gören İsviçre, kayak merkezlerinin güzelliğiyle talep görmektedir. Muhteşem doğanın ortasında, kayak yapmayı isterseniz, bu ülkeye gitmenizi tavsiye ederiz. Kayak merkezlerinde hem kayak, hem de eğlence bir arada sunulmaktadır. Ülkeye gittiğinizde gezebileceğiniz, görmeniz gereken yerleri sizler için bir araya topladık.

ST MORİTZ: Ülkede dünyaca bilinen kayak merkezleri arasındadır. 150 yıllık bir geçmişi olan bu kayak merkezi, Kasım ayı ile Mayıs ayı arasında hizmet verir. Kayak pisti yüzlerce kilometre uzunlukta olan kayak merkezi oldukça ilgi görmektedir.

GSTAAD: Konaklama tesisleri, restoranları ve mağazaları bulunana bu kayak merkezi, özellikle kayak sporuna yeni başlayanlar için idealdir. Tehlikeli olmayan parkurları ile,  kayak tutkunuzu burada yaşayabilirsiniz.

DAVOS: Avrupa’daki en yüksek kayak merkezi olan Davos, Doğu İsviçre’dedir. Alt yapısıyla birlikte mükemmel bir şekilde kurulu olan merkezde 5 tane parkur bulunmaktadır.

ZERMATT: Gstaad kayak merkezi yanındaki dünyanın 2. büyük lift merkezi olan Zermatt, yüksekliği nedeniyle yoğun kar yağışı alır. Burada taşıtlar kullanılmamaktadır.

PARLAMENTO EVİ: İçerisinde devlete ait ofisler ve parlamento salonunun yer aldığı bu binanın, diğer kısımlarında İsviçreli sanatçıların eserleri bulunmaktadır. Bahçesindeki 26 adet çeşme, İsviçre’nin kantonlarını temsil eder. Bern şehrindeki binanın gece ışıklandırmaları ve çeşmelerin görünümü gerçekten görmenize değerdir.

KORNHAUS: 19. yüzyılda inşa edilen bina şarap mahzeniymiş. Günümüzde müze ve kültür merkezi olarak kullanılmaktadır. Orta çağ atmosferini yaşayabileceğiniz binada, yöresel lezzetlerin sunulduğu bir restoran da vardır. Geleneksel kıyafetler ile sanat eserlerinin sergilendiği müze tarafında ise, kütüphane, tiyatro ve konser salonları vardır.

AZİZ PİERRE KATEDRALİ: Yapılışı bir yüzyıl süren bir muhteşem bir katedraldir.  Neoklasik, Roma ve Gotik tarz ile inşa edilen ve Protestan katedralinden, Ortodoks katedraline dönüştürülmüş olan bu yapının her şeyi büyük bir değişim geçirmiş. Kuzey kulesinde olan 157 basamağı çıkıp, Cenevre ve Leman Gölünün mükemmel manzarasını görebilirsiniz.

CENEVRE GÖLÜ (LEMAN GÖLÜ): İsviçre ve Fransa’nın sınırlarına kadar giden göl, panoramik manzarası ile sanatçılara ilham kaynağı olmuştur. Çevresindeki üzüm bağlarını, balıkçı köylerini, tarihi Roma yapılarını, müzeler,  lüks oteller ve villaları görmenizi öneririz.

SU ÇEŞMESİ (JET D’EAU): Dünyadaki en uzun çeşmelerden olan bu su çeşmesi, Cenevre şehrinin simgesi olmuştur. 1891 senesinde Rhone nehrinin azalan basıncı nedeniyle yapılsa da, ilgi gördüğünden sonradan çeşmeye çevrilmiştir. Suyu yaklaşık 140 metre yükseğe çıkardığından bu muhteşem bir görüntüyü görmenizi isteriz.

ARİANA PARKI VE ARİANA MÜZESİ: Cam ve seramik müzesi olan bu müzenin içinde Uluslararası Cam ve Seramik Akademisini de bulunmaktadır. 45 hektarlık park alanında bulunan müzede 14. Yüzyıldan başlayan 20.000 parçalık koleksiyon bulunmaktadır.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER SARAYI: Milletler Cemiyetinin binası, örgütün dağılmasından sonra, Birleşmiş Milletlerin Cenevre ofisi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bembeyaz bir binanın çevresinde bulunan yüzyıllık ağaçları ve içinde tavus kuşları gezen bahçesiyle oldukça güzel bir yerdir. Binayı buraya bağışlayan sahibi, bahçede tavus kuşlarının dolaşmasını şart koşmuştur.

İNGİLİZ BAHÇELERİ VE ÇİÇEK SAATİ: 650 türde rengârenk çiçeklerin yer aldığı adeta cennetten bir köşedir.  Bahçedeki en ilginç görüntü ise, 1955 yılından itibaren içinde bulunan çiçek saatidir. Cenevre şehrine ayrı bir hava katan, şehrin ruhunun inceliklerini anlatan bu saat, burada yaşayanların özelliklerini yansıtmaktadır.

Bir Cevap Yazın