İstiridye mantarının faydaları nelerdir?

istiridyeİstiridye mantarı içeriğinde karbonhidrat, protein ve lif oranıyla, kan şekerini düzenleyen etkisiyle, kolesterol seviyelerini düşürücü, vücutta yağın işlenmesine yardım edecek niasin içeriğiyle oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Bunun dışına karbonhidrat ve yağların enerjiye çevrilmesinde ve adrenal bezlerinin sağlıklı olmasında etkisi olan iyi bir pantotenik asit yani vitamin B5 kaynağıdır. İstiridye mantarının vücut için en önemli faydası bağışıklık sistemini güçlendiren etkisinin bulunmasıdır. Zihinsel yorgunlukta ve kansızlık çekenlerde bu mantarların tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Düşük kalori içermesi nedeniyle, açlık hissinin az kaloriyle giderilmesini sağlar. İstiridye mantarı potasyum, fosfor, bakır, kalsiyum ve demir içeriği ile anemi ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olarak bilinmektedir. İçeriğindeki lentinian denen madde ile vücutta tümör oluşumlarını azaltır. Diyet yapan kişiler için çok sayıda vitamin ve oligoelement içeriği bulunmaktadır. Yağ oranı çok düşük olan, kolesterol içeriği olmayan istiridye mantarları sağlıklı beslenme listesine mutlaka alınmalıdır.

İstiridye mantarının faydaları nedir?

  • Mantarların genel özellikleri tiroit bezlerinin çalışmasını düzenleyici, vücuttaki hücrelerin radikal hasarlardan koruyucu selenyum kaynağı olmalarıdır.
  • Vücutta bulunan hücrelerin oksijen hasarından korunmasını sağlayıcı riboflavin (vitamin B2) kaynağı olan mantarlar, diğer B vitaminlerinin desteğini sağlamaktadır.
  • Kemikleri güçlendirici, iltihaplanmayı azaltıcı ve hücrelerin büyümesini sağlayıcı D vitamini kaynağıdır.
  • Obezite, diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının uyguladığı diyetlere uygun bir besin maddesidir. Bu içeriğinde olan düşük sodyum oranı ile düşük nişasta oranı sayesinde sağlanmaktadır.
  • Bu mantarlar kolesterol düşüren ilaç grubu statin içermektedir. Bu nedenle kolesterol yüksekliği bulunan kişiler diyetleri sırasında istiridye mantarı tüketilebilir.
  • Mantarlar genel olarak vücutta bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Günümüzde kanser hastalıkların tedavisi için kullanılmaları açısından yapılan araştırmalar hala devam etmektedir. Bu çalışmalardan alınan sonuçlar oldukça umut vericidir.
  • İstiridye mantarı tüketimi özellikle tütün maddeleri kullanan kişilerin bunları bırakmasında etkili olur. Bunun dışında hepatit C hastalarında etkili olan bir besin kaynağıdır. Kansızlık, kabızlık ve hiperaktif problemleri olan kişiler beslenme listesine istiridye mantarını koymalıdır. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç sağlayabilirler.
  • Bu mantarların içeriği antioksidan ve anti bakteriyel özelliğe sahiptir. İçeriğinde olan maddeler sağlığa faydalı özelliklere sahiptir.
  • İçeriğindeki demir oranı, etten bile alınan demirden daha fazladır. Mantarda bulunan potasyum oranı kalp hastaları ile yüksek tansiyon hastalarına faydalıdır.

Bir Cevap Yazın