Havuç suyunun faydaları nelerdir?

havuçKış aylarında en kolay bulabileceğiniz sebzeler arasında yer alan havuç, hem kendisi hem de suyuyla beslenme düzeninde mutlaka bulunmalıdır. İçeriğinde olan vitaminler ve minerallerle vücudunuzun günlük ihtiyacını büyük oranda karşılayabilen bir sebzedir. Havuç suyunun vücuda olan yararlı etkilerinin yanı sıra, hastalıkları tedavi eden özellikleri de vardır. Havuç geçmişte Yunanlılar tarafından, çok eski tarihlerden itibaren tedavi amacıyla kullanılmıştır. Sebzelerden havucun temizleyici özelliğini keşfetmişler ve suyunu içmeye başlamışlar. Özellikle yorgunluğu giderdiğine ve kabızlığın etkilerini yok ettiğine inanmışlardır. Havuç diğer sebzelerle kıyaslandığı zaman, hepsinden daha fazla oranda beta karoten içerdiği görülür. Vücuda alındığı zaman A vitaminine dönüşen havuç suyunun, gözler, bağışıklık sistemi, dişler ve kemikler üzerinde yararlı etkileri vardır. Tiroit beziyle ilgili sorunlarda, cilt, tırnaklar ve saçlarda oldukça iyi etkileri bulunmaktadır. A vitamini içeriğiyle karaciğerin çevresinde olan yağlanmayı engeller. Havuç suyu düzenli içilirse, bu yararlı etkilerin tamamından faydalanılabilir.

Havuç suyunun faydaları nedir?

  • Havuç suyu az miktarda kalori içermesine rağmen, oldukça besleyici bir sebzedir. Bu özelliği yüzünden zayıflamak isteyen ve kilosunu korumak isteyenler için havuç suyu önerilir. Özellikle gün içinde ara öğünlerde hem tok tutucu özelliği, hem de besleyici özelliğiyle havuç suyu içilmesi ihmal edilmemelidir.
  • Karaciğerin işlevlerini gerektiği gibi yapmasına, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına etkisi olan bir içecektir.
  • Cildin canlı görünmesine ve güzelleşmesine yardımcı olur.
  • Yaşın ilerlemesiyle birlikte artan ağrıların ve sızıların önlenmesine etkisi vardır.
  • İçeriğinde A vitamini olduğu için, göz sağlığı açısından mükemmel etkisi vardır. Bunun dışında osteoporoz ve diğer kemik sorunlarında olumlu etkileri bulunur.
  • Posa içeriğine sahip olduğundan ve potasyum içerdiği için hipertansiyon hastası olanlara ve kolesterolü yüksek kişilerin tüketmesi tavsiye edilir.
  • E vitamini içeriğine sahip olduğundan, vücutta tümör oluşumlarının meydana gelmesini engeller.
  • Güçlü bir antioksidan olan beta karoten içerdiği için, hücre dejenerasyonunu önler. Bu etkisiyle yaşlanma sürecini geciktirir.

Havuç suyunun içinde A vitamininin dışında pek çok yararlı vitamin ve besin maddeleri bulunmaktadır. B, D, C, E ve K vitaminleri, potasyum, sodyum, protein, manganez, fosfor ve çinko gibi besin maddeleri bunların içindedir. Vücuttaki kasılmaları rahatlatıcı etkisinin olması, kan damarlarını güçlendirmesi, iltihapları önleyici etkisi yüzünden havuç suyunu tüketmek ihmal edilmemelidir. Bunun dışında anti bakteriyel ve anti sektik özellikleri bulunmaktadır. Bu yüzden böcek ısırığı ve yaralanmalarda etkisi olan bir içecektir. Havuç suyu tek olarak tüketilirse, mükemmel etkiler göstermektedir. Fakat yanında diğer sebze ve meyve sularıyla birlikte tüketilirse bu olumlu etkileri daha fazla görülür. Bu faydası bilimsel araştırmalar sonucunda belirlenmiş olan bir özelliktir. Havuç suyuna ilave edeceğiniz ıspanak suyunun etkisiyle zihinsel olarak rahatlar ve uyku sorunlarınıza çare olabilirsiniz. Bu şekilde diğer sebzeler de kombinasyonlar yapılabilir. Pancar, dut gibi meyvelerle karıştırılıp içildiğinde, vücudun C vitamini ihtiyacını karşılar.

Bir Cevap Yazın