İş fikrimin potansiyelini nasıl ölçebilirim?

Bu zamanda girişimciliğe odaklanan bir yapınız varsa, kazanmaya çok yakınsınız demektir. Ancak doğru ürün ve hizmeti bulduğunuz takdirde. Bunu anlamında bazı yolları var. test ederek gireceğiniz sektörde ne kadar ayakta kalabileceğinizin potansiyelini ölçebilirsiniz. Tabi yeni bir ürün ortaya koymuyorsanız. Eğer yeni bir ürün veya hizmet ortaya koyuyorsanız, işinizin daha zor olduğunu söylemek gerekiyor. Çünkü sizin düşündüğünüz gibi fikriniz, insanlar için cazip olmayabilir. Bu durumda ayakta kalmanız için biçilen ömür sadece 5 yıl. Belki de daha az. Ama yola çıkmadan önce yapacağınız ufak bir takım analizler, sizlerin daha farklı senaryolar üretmesine sebep olabilir.sermayesiz-is-fikirleri

Ne yapmalıyız?

Kendimize bir takım soruları sormaktan asla çekinmemeliyiz. Bu sayede doğru bir girişim söz konusu olacak. Ürün veya hizmet hakkında sunacağımız pazarın ihtiyaçları karşılanacak mı? gerçekte samimi bir cevap verilmesi gerekiyor bu soruya. Hedef müşteriler neredeler peki? Bunlarında bir listesini çıkarsanız iyi olacak. Pazarda rekabet var mı? eğer yeni ürünse rekabet yoktur zaten. Ama herhangi bir alana yenilikle girmek istiyorsanız, rakiplerinizi inceleyebilirsiniz. Gelişen teknoloji karşısında ürünün yaşama süresi ne kadar olacak?

Bu soruların cevabını samimi bir şekilde vermek çok önemli. Böylece girişiminizin başarı olmasını sağlayabilir, veya uygun olmadığını tespit ederek, yeni ürünlere veya pazarlara açılma çalışması başlatabilirsiniz. Yeni bir ürün veya, elinizde bulunan ürünün rakiplerinin olup olmadığını en iyi analiz edeceğiniz yer, kuşkusuz Google. Ürününüzle alakalı anahtar kelimeleri arattığınızda rakiplerinizin reklamları veya siteleriyle karşılaşıyorsanız, demek ki pazarda tek değilsiniz. Bu saatten sonra yapmanız gereken ise, ürününüzün farklı yönlerini ön plana çıkartmak olacak.

İsterseniz ürününüzün protatipini piyasaya sürerek, ne kadar satacağını test edebilir, pazarın oluşacağı kanaatine vardığınızda ise, ürünü piyasaya sürebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın