İrmikli un helvası nasıl yapılır?

un helvasıİrmikli un helvası tarifi helva sevenlerin çok hoşuna gidecektir. Hem çok lezzetli, hem de hazırlanması da o kadar kolaydır. Çoğu insanın balık yemeklerinin arkasından daha fazla tercih ettiği helva, unlu irmik helvası olarak hazırlanırsa daha güzel olur. Ancak irmikli un helvasını sıcak olarak tüketmenizi tavsiye edeceğiz. İçinde hem un, hem de irmik bulunduğu için beklediği zaman sertleşme etkisi gösterebiliyor. Özellikle kalabalık misafirleriniz geldiği zaman, ailenizin hep bir arada olduğu dönemlerde ya da canınız lezzetli bir helva istediğinde kısa sürede hazırlayacağınız ve bundan oldukça hoşnut kalacağınız bir tarif olacak. Dilerseniz helvamızı birlikte hazırlamaya başlayalım.

İrmikli un helvası için gerekli olan malzemeler

  • 100 gr tereyağı ya da margarin
  • 1,5 su bardağı süt
  • 1 su bardağı su
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı irmik
  • 1 su bardağı un
  • 1 çay bardağı sıvı yağ

İrmikli un helvasının yapımı

İrmikli un helvasının yapımına önce şerbeti hazırlayarak başlayabilirsiniz. Bunun için süt, su ve toz şekeri uygun boydaki bir tencerenin içine alın ve ocağın üstüne yerleştirip pişmeye bırakın. Şerbet bir taşım kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın ve tencereyi tezgâhın üzerine alın. Şerbet hazır duruma geldi ve artık helvanın irmik ile ununu kavurmaya geçebilirsiniz. Pilav pişirdiğiniz tencere gibi dibi tutmayan ve biraz yayvan bir tencerenin içine tereyağıyla birlikte sıvı yağı koyun.

Şimdi tencereyi ocağın üzerine alın ve kısık ateşte tereyağını eritmeye başlayın. Yağ eriyince tencerenin içine ilk önce irmik, ardından da unu koyup tahta kaşıkla kısık ateşin üstünde devamlı karıştırmaya başlayın. Malzemenin rengi hafif koyulaşınca öbür tarafa alarak beklettiğiniz şerbeti tencerenin içine boşaltın. Bu yaptığınız aşama helvanızın kıvamını tutturmak ve lezzetini vermek için oldukça önemlidir. Helvanın içine şerbeti verdikten sonra bunu hızlı bir şekilde karıştırılması ve helvayı devamlı kaşıkla alttan alıp üst kısma vermeniz gerekir. Bu işlemi yaklaşık beş dakika kadar yapın. Bu sürenin ardından tencerenin ağzına bir bez örtün ve tencerenin kapağını kapatıp 4-5 dakika kadar dinlenmesi için bırakın. Şimdi dinlenen irmikli un helvasını tezgâhın üstüne alarak şekil verme aşamasına geçebilirsiniz.

Un helvası genellikle kaşıkla şekil verilirken, irmikli helva da kâseyle şekil verilir. Siz dilediğiniz yöntemi tercih edebilirsiniz. Eğer kaşık yöntemiyle helvayı şekillendirecekseniz bir kâseye önce su doldurun ve kaşığı suyun içine batırın. Daha sonra tencerede olan helvayı kaşıkla alarak servis tabağına ters çevirip çıkartın. Helva kaşıktan çıkmazsa, siz parmağınızı kullanarak kaşıktan itebilirsiniz. Eğer kâseyle şekil vermek isterseniz, kâsenin iç kısmını yine hafif şekilde suyla ıslatın ve içine 2-3 kaşık helva koyun. Daha sonra servis tabağına kâseyi ters çevirerek helvayı çıkartın. Artık irmikli un helvasını sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Herkesin beğenisini kazanacak helvayı ılık olarak servis edin.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın