İrade gücü nasıl kontrol edilir?

Hepimiz hayatımızın daha güzel olması için çalışıyoruz. Ama kimimiz sadece hayal kurmakla yetinebiliyor. Bunun sebebi alışkanlıkları hayatımızı yönetmesi. Hayatını sadece çalışmaya odaklamış biri için her gün çalışmak ve bir adım daha ileri gitmek kolay bir eylemdir ama bunu daha önce yapmamış ve bu yönde bir irade göstermemiş insanlar için bu durum zor olur. Nasıl sigarayı içip de bırakmak istediğinizde iradenizi kontrol edemiyorsanız, tembellik konusunda kendinize çeki düzen vermeye cüz-i-irade-300x240 (1)kalktığınızda da bunu hemen başaramazsınız.

İradeyi kontrol etmenin bir sınırı var. Bu sınırın farkında olan insanlar kas gücü gibi iradelerini kontrol güçlerini de geliştirirler. Mesela hayatta karşılaştığınız olumsuz durumlar karşısında hep susmayı tercih ederseniz, kendi hayatınıza doğrudan zarar veren kötülüğü veya işi değiştirme konusunda da irade ortaya koyma gücünü kendinizde hissedemezsiniz. Bu nedenle iradenizi kontrol etme ve hayatı değiştirme konusunda bir farkında olma bilincine sahip olmakla işe başlamalısınız. Örneğin gün içerisinde yapmaya karar verdiğiniz ama tembelliğinizin bir tezahürü olarak “yarın yapayım, çokta önemli bir mesele değil” gibi düşüceler, iradenizi kontrol etme konusunda sizi ufak sınırlara hapis eder. Ama iradenizi geliştirme ve güçlendirme konusunda bilince sahip olduysanız, ufak bir meselede olsa onun irade kontrol mekanizmanıza kazandıracağı verimliliği düşünerek işin sonlandırılmasını sağlarsınız.

Bugünkü tercihleriniz yarının nasıl olacağını belirleyecek!

İradenizi geliştirme konusunda, bugününüzü iyi hayal edin. Etrafınızda size karşı gelişen her şeye tepki gösterin. Dışarı çıkın. Sürekli dışarı çıkıp, çalışmalar yapamıyorsanız da, evinizde oturun. Ne yapacağınıza, ne çalışacağınıza karar verin. Kimsenin size ulaşmaması için akıllı telefonunuzu kapatın. Sadece kendi hayatınızı düşünün. Yarın ayağa düştüğünüzde sana kimse bakmayabilir. Bu nedenle sen kendine bakmak zorundasın. Şimdi iradeni güçlendirme zamanı. Şimdiden başarılar…

Bir Cevap Yazın