İntihar nedir?

intiharBir insanın kendi canına kıyması olarak açıklamak mümkündür. İntihar etmeyi düşünen bir insanın ciddi psikolojik rahatsızlıkları vardır. Ve tedavi edilmesi şarttır. Depresyonda olan bir insan intihara daha yakındır. Şayet intihar etmeyi aklına koydu ise, ve intihar edeceği; silah, ip, uyuşturucu, ilaç vs.. bunlara kolayca ulaşabiliyorsa intihar etmesi daha kolaylaşır.

intihar düşüncesi genellikle intihar etmeyi düşünen insanın, sorunları vardır ve bu sorunlardan bir türlü baş edemez. Ve bu hayatta yapamayacağını düşündüğü için yaşamını sonlandırmak ister. Genelde, duygusal sorunlardan dolayı intihar edildiği bilinmektedir. Bir çok intihar yöntemi vardır. İntihar eden bazı insanlar, bir süre sonra pişman olduğu için vazgeçtiği bilinirken, bazıları da yüksek bir yerden atlarken pişmanlık duygusu oluşuyor. Ülkemizde boğaz köprüsünden atlayarak intihar eden insan sayısı oldukça fazladır. Bazıları hayatlarını kaybederken, bazıları da sakat kalarak hayatlarını engelli olarak devam ettirmektedirler.

İntihar sebeplerini şu şekilde açıklamamız mümkündür.

1- Aşırı derecede duygusal bir şekilde bağlı olduğu bir insanın, hayatını yitirmesinden dolayı bireyde oluşabilecek duygusal boşluktan dolayı intihar girişimlerinde bulunabilir. Psikolojik tedavi alması gerekmektedir.

2 – Düzelemeyecek derecede fiziksel bir acısı olan insanların, daha çok intihar ettiği bilinmektedir.

3- Birey bir suç işlediğinde; örnek verecek olursak, bir masum birinin hayatını elinden alması ya da birine yaptığı haksızlık karşısında vicdan azabı çekmesi. Sonucunda bunalıma girdiğinden ötürü kendi yaşamını sonlandırmak isteyecektir.

4 – bazı ruh hastalıklarında insan tedavi olmazsa kendi canına son verebilir. ( depresyon, bipolar, şizofreni, travma)

5- Uyuşturucu madde kullananlar artık bu hayattan herhangi bir şey beklemediklerinde, her şeyi yaptıklarını düşünürler ve altın vuruş yaparak yaşamlarına son verirler. Bazı uyuşturucu kullananlar yanlışlıkla aşırı doz aldığı için de yaşamlarını kaybeder.

7 – Kişi çok büyük bir miktarda para kaybederse ya da iş yerini batırırsa veya kumar bağımlılığı sonucunda, çok büyük paralar kaybederse; evini, işini, arabasını bu yüzden intihar ederek yaşamını sonlandırabilir.

8 – Saplantılı bir şekilde karşılıksız aşk yaşıyorsa, sevgilisi tarafından terk edilmişse veya cinsel sorunları varsa da kişinin intihar ettiği bilinmektedir.

9 –  bir anda gelen ani şöhret sonucunda, insanlar şöhret kurbanı olurlar. Şöhret olduktan bir süre sonra insanların adını dahi anmamasından kaynaklı bunalıma gireceğinden ötürü de intihar eden ünlüler bulunmaktadır.

İntihar eden insanlar bazıları arkalarında not bırakırken, bazıları hiç bir şey demeden sessizce bu dünyadan göçerler.

Tezer Özlü “ Çocukluğumun Soğuk Geceleri”   adlı kitabında intihar edişini şu şekilde anlatmaktadır;

TezerOzlu“ Ölüm düşüncesi izliyor beni. Gece gündüz kendimi öldürmeyi düşünüyorum. Bunun belli bir nedeni yok. Yaşansa da olur, yaşanmasa da. Bir kaygı yalnız. Beni, kendimi öldürmeye iten bir kaygı. Karanlık bir gecenin geç vaktinde kalkıyorum. Herkes her geceki uykusunu uyuyor. Ev soğuk. Çok sessiz davranmaya özen gösteriyorum. Günlerdir biriktirdiğim ilaçları avuç avuç yutuyorum. Kusmamak için üstüne reçelli ekmek yiyorum. Genç bir kızım. Ölü gövdemin güzel görünmesi için gün boyu hazırlık yapıyorum. Sanki güzel bir ölü gövdeyle öç almak istediğim insanlar var. Karşı çıkmak istediğim evler, koltuklar, halılar, müzikler, öğretmenler var. Karşı çıkmak istediğim kurallar var. Bir haykırış! Küçük dünyanız sizin olsun. Bir haykırış! Sessizce yatağa dönüyorum. Ölümü ve yokluğu üzerine uzun süre düşünmeye zaman kalmıyor. Şimdi gözümün önündeki görüntülerrenkli kırları andırıyor. Korkacak birşey yok. Kırlarda koşuyorum. Sanki bir deniz kentinde yaşamıyorum. Hep kırlar. Esintiyle birlikte eğilen otlar arasında bir başımayım. Birazdan ölüm beni alacak. “

Kanat Güner ise “Eroin Güncesi” isimli kitabında intihar edeceğini şu şekilde anlatır.

“Hey millet, ben ölmeye karar verdim, niye biliyor musunuz, çünkü yaşım 27’ye geldi dayandı, benim gibiler daha fazla yaşamamalı. Allah korusun, ya ölmeye değil de üremeye karar verseydim! Neyse ki aklım hâlâ başımda, sahneye girmem gereken yeri ayarlayamadım ama çıkmam gereken yeri biliyorum. Kendinize iyi bakın, kötü alışkanlıklardan uzak durun.”

Ünlüler arasında 27 yaşı lanetli bir yaştır. 27 yaşı intihar yaşı olarak bilinmektedir. 27 yaşında intihar ederek yaşamına son veren ünlüler: Amy Winehouse, Jim Morrison, Brian Jones, Janis Joplin, Kurt Cobain, Alexander Bashlachev, Pete de Freitas, Chris Bell, Kristen Pfaff, Jeremy Micheal Ward, Basquiat, Bryan Ottoson, Dickie Pride, Dyke, Mia Zapata, Jesse Belvin, Linda Jones, Alan Blind Owl Wilson, Pigpen, Valentin Elizalde, Peter Ham, Rudy Lewis, Robert Johnson, D Boon, Jacob Miller, Sean Patrick Mccabe, Gray Thain, Jimi Hendrix, Kanat Güner, Nilgün Marmara gibi ünlüler 27 yaşında intihar etmiştir.

Kurt Cobain intihar etmeden önce, hayatını neden sonlandırmak istediğini şu mektupla açıklamıştır.

kurtcobain“Hepinizin içinde iyilik var ve sanırım insanları çok fazla seviyorum. Öyle çok ki, bu beni mutsuz hissettiriyor. Üzgün, küçük, hassas, değer vermeyen balık burcu. İsa oğlum! Neden tadını çıkarmıyorsunuz? Bilmiyorum! İhtiras ve anlayış yemini eden cazibeli bir karım var ve bana eski halimi çok fazla hatırlatan bir kızım. Sevgi ve neşe dolu, her gördüğü insanı öpüyor çünkü herkes çok iyidir ve ona kimse zarar vermez! Frances’ in üzgün, kendine zarar veren, ölü bir rock’çı olduğumu düşünecek olmasına dayanamıyorum. İyi yapıyorum, çok iyi. Ve minnettarım, ama yedi yaşından beri insanlara karşı genel bir nefret duydum… Sırf insanlara iyi geçinmek ve anlayış sahibi olmak çok kolay görünüyor diye. Anlayış! Sanırım sadece insanları çok sevdiğim ve onlara çok üzüldüğüm için. Geçen yıllar boyunca mektuplarınız ve ilginiz için alevler içindeki mide ağrısı cehenneminden hepinize teşekkür ediyorum.

Ben çok kararsızım, ümitsizim! Artık eski tutkum yok, ve şunu hatırla, sönüp gitmektense yanmak daha iyidir.”

Bir Cevap Yazın