İnternet çeşitleri nelerdir?

İlk olarak internet hizmeti telefon hattı üzerinden yapılan çevirmeli bağlantı şeklidir. Çevirmeli bağlantı en fazla 56 K hızında hizmet vermekteydi. Şimdi ise artık böyle bir kavram kalmadı bunun yerine ADSL, Kablonet, Fiper ve VDSL kavramları var. Şimdi bu kavramları tek tek açıklayalım.internet tarifeleri

Çevirmeli bağlantıda hız hem düşüktü hem de telefon hattı internette olunduğu sürece meşgul olmaktaydı. Günümüzde artık bu internet kullanılmamaktadır.

Çevirmeli bağlantıdan sonra ADSL denilen internet hizmeti geldi. ADSL İngilizce “Asymmetric Digital Subscriber Line” olarak geçmekte iken Türkçe anlamı “Bakışımsız Sayısal Abone Hattı”dır. İlk başta hızları düşükken şimdi hızı oldukça yüksektir. ADSL bağlantısı telefon hattı üzerinden yapılmaktadır çevirmeli bağlantı gibi telefonu meşgul etmeyi engelleyen splitter aparatı bulunmaktadır. ADSL hizmetlerinde hız, kota seçenekleri bulunmaktadır. Kişi kendine en uygun olan paketi seçtikten sonra genelde üç iş gün içerisinde bağlantı sağlanmaktadır. Bu internet türünün fiyatları 20-60 TL arasındadır. Telefon hattı üzerinden kullanıldığı için Türk Telekom alt yapısı kullanılmakta ve Türk Telekom alt yapısını kiralayan ADSL hizmeti veren bir çok firma vardır.

VDSL internet hizmeti telefon hattı üzerinden bağlanmaktadır. Ancak ADSL den farkı özellikle hız ve fiyat farkıdır. Eski telefon hatları üzerinden ADSL hizmeti verilirken yenilenen ve çalışmaları daha da devam etmekte olan kablolamama işlemi ile de VDSL internet hizmeti verilmektedir. Her bölgede VDSL hizmeti olmayabilmektedir. Fiyat ve hız yönünden ADSL göre oldukça uygundur. Mesela 20 Megabit İnternet fiyatı 49 TL dir.

Ülkemizdeki en hızlı internet olan fiber internet 1000 Megabit hızına ulaşmaktadır. Kabloları çok hassas olup yedi katlı bir yapıya sahiptir. Fiber internet sadece birkaç ilimizde bulunmaktadır. Bu iller Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Gaziantep’tir. Ancak bu illerin her bölgesinde fiber internet hizmeti sağlanmamış olabilir. Yeni bir internet hizmeti olduğundan şu anda müşteriler için çok uygun fiyatlı kampanyalar düzenlenmektedir. Örnek verecek olursak 20 Megabit sınırsız internet , telefon ve TV için belirlenen fiyat sadece 49 TL’dir.
Kablo TV üzerinden verilen “UyduNet” internet paketleri son zamanlarda kullanılmaya başlandı. Telefon hattı kullanımı yoktur apartmana takılan bir kutu vasıtası ile dairelere dağıtılan uydunet hizmeti için mutlaka kablo tv de alınmak zorundadır. Kampanya harici fiyatı en düşük 7 TL’dir. Buna rağmen uydunet için internet fiyatı da uygudur. Bu tarife de fiyatlar 19 TL ‘den başlayıp yukarı doğru çıkmaktadır. 100 Mbps hızına kadar tarifeler vardır. Uydunet internet hizmeti sadece bir firma tarafından verilmektedir. Ayrıca tv paketleri de olup HD yayınlar verebilmektedir.
Yukarıda bahsi geçen bütün internet tiplerinin modemleri farklıdır. Hangisini almalıyım diyorsanız öncelikle sürekli yapılan kampanyalardan kendinize uygun olanı seçmenizdir. Ayrıca bunun yanında Fiber, VDSL ve UyduNet internet hizmetlerinden hangisi bölgenizde mevcut ise öncelikli olarak bunlara bakmanızı tavsiye ediyorum.

Bir Cevap Yazın