İnternet Bankacılığı nasıl kullanılır?

Bilişim teknolojilerindeki günden günde olan gelişmeler sayesinde, internet ve modem bağlantısı olan her yerde mevcut bir bilgisayarinternet-bankacılığı vardır. Sahip olduğumuz akıllı telefonlar kullanılarak da bu işlemler artık kolayca yapılabilmektedir. Bilgisayarın yaptığı neredeyse tüm işlemleri artık akıllı telefonlarla da yapmak oldukça kolaydır. Telefonların üstün özellikleri sayesinde, bilgisayarda ne varsa, telefonda da insanlar kolayca ve pratik bir şekilde istediklerine ulaşabilmektedir.

İnternet bankacılığı, teknolojinin insanlara sunmuş olduğu imkânlardan en faydalı olanlardan biri. Tüm banka kullanıcıları, sadece bir iki tıklama sayesinde, bankadaki istedikleri tüm işlemleri kolayca yönetebiliyor. Para transfer etmek, kredi kartı ödemesi, fatura ödemesi, HGS ödemesi,EFT ,havale, altın döviz almak, yatırım yapmak, hazine bonosu almak, bozdurmak, fatura ödemek, hesap açmak ve kapatmak, trafik cezaları veya MTV ödemesi gerçekleştirmek, kredi başvurusu yapmak, çeşitli hesaplayıcıları kullanarak faiz hesaplamak gibi daha onlarca farklı işlemi bankaya gitmeden, sıra beklemeden rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Tabi ki bunu yapmanız için, önceden bazı bilgilerinizi bankaya tanıtmanız ve birkaç işlem yapmanız gerekiyor.

Öncelikle internet bankacılığı, bankaların resmi sitelerinden yüksek güvenlikli sertifikalı programlar tarafından yürütülüyor. Bazı hackerler bu sertifikalı programları bile kolayca ele geçirebildiğinden dolayı, siz yine de güvenliğini bilmediğiniz hiçbir bilgisayardan banka hesaplarınıza ulaşmayın, hiçbir siteden kredi kartı ve banka kartlarınızın bilgilerini ve şifrenizi girmeyin ve hiçbir işlem yapmayınız.

İşleme başlamadan önce, sadece bir kere şubenize veya atm ye gidip, müşteri temsilcinizden hesabınızı internet bankacılığına tanıtmanız gerekecektir. Cep telefonu bilginizi, eğer yoksa hesabınıza tanımlatıyorsunuz, çünkü cep telefonu numaranız olmadan internet bankacılığına giriş yapmanız mümkün olmamaktadır. Daha sonra atm den kendinize ait yeni bir şifre belirleyerek, şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Banka işlemi yapmanız için, bilgisayar veya akıllı telefonunuzdan, bankanın resmi internet sitesine girip, bireysel bankacılık ikonunu tıklıyorsunuz. Hesap numarası veya müşteri numarası yazan yere bilgilerinizi girip, şifre bölümüne de belirlediğiniz şifreyi giriyorsunuz.  Enter tuşuna bastığınızda ekranda bankanın hesap işlemleri sayfası açılacaktır.

Banka size harf ve rakamlardan oluşabilen bir şifreyi, mesaj olarak cep telefonunuza gönderecektir. Size gelen şifreyi, ekrandaki kutuya girdikten sonra, banka bunları senkronize edecek ve uyuşup uyuşmadığını kontrol edecektir. Şifreler uyuşuyorsa, onay verip hesap bilgilerini gösteren ekrana sizi yönlendirecektir. Burada ilk olarak, adres bilgilerinizi, kredi kartı bilgilerinizi veya varsa ikinci telefon numarası bilgilerinizi güncellemelisiniz.

Hesaplar açılırken başvuru sırasında bu bilgiler bankaya veriliyor fakat eski veya farklı oturduğunuz bir ev adresiniz de orada belirmiş olabilir veya değiştirilmemiş olabilir. Ya da bilgileriniz hesabınıza eksik veya yanlış girilmiş olabilir. Ekranda görünen ikametgâhınızı seçip,doğru bilgiler girerek güncellemelisiniz. Eksik veya yanlış bilgilerinizi düzenlemelisiniz. Kesim tarihleri gibi istediğiniz işlemleri değiştirebilirsiniz. İşlemlerinizi tamamladıktan sonra, eğer çıkış yapacaksanız, mutlaka güvenli çıkış ikonunu tıklamanız gerekir. Böylelikle hesabınızı güvenli şekilde kapatacak ve oluşabilecek tehlikeleri önlemiş olacaksınız.

Bir Cevap Yazın