İnsomnia nedir?

Uykuya dalamamak, uyuyamamak ve sık sık uyanarak uykunun bölünmesine, uyku bozukluğu insomnia denilmektedir.  Yetişkinlerde, %15 gibi ciddi bir oranda bu rahatsızlık bulunmaktadır. Özellikle, kadınlarda daha fazla görülmektedir. Genelde psikolojik rahatsızlıklarla birlikte görülmeye başlar.

Akut uykusuzluk dediğimiz, 1 gün veya 2 hafta kadar süren uykusuzlukların, yabancı bir ortamda bulunma, günlük stres ve ağrı gibi nedenleri vardır. Stres azaltıcı yöntemler ile tedavi edilmektedir. Kronik uykusuzluklarda, uykuya karşı şartlanma, korku ve tedaviyi reddetme vardır. Bu rahatsızlık hayat boyu sürebilir ve genel olarak altta yatan neden psikolojik sorunlardır. İlaç tedavisi ile hızlıca çözüme gidilmelidir. Çünkü uykusuzluk, vücutta ağır hasarlar yaratabilir. Huzursuz bacak sendromu ile başlayan uykusuzluklarda, akşamları kendini iyi hissetmeme ve bacaklarda uyuşma görülmektedir. Vücutta demir eksikliği ve böbrek yetersizliği gibi etkiler de doğuran insomnia, İlaç tedavisi ile çözümlenebilmektedir. Sirkadiyen Ritm bozuklukları, uyku saati ters olan insanlarda, yani gece vardiyası ile çalışanlarda sıkça görülür.

Uykusuzluk, ağrı ve solunum yetmezliği ile sık idrara çıkan şeker hastalarında daha fazla görülmektedir. Kullanılan antideprasanlar, çok miktarda kahve ve çay tüketimi uykusuzluğa neden olabilmektedir. Ama genel olarak, psikolojik sorunlar ana nedendir. Stresle mücadele edebilmek adına, gerekirse bir psikoloğa danışmak çok faydalı olacaktır. Çünkü uykusuzluk nedeni ile vücutta belirli hastalıklar başlayabildiği gibi, muhakeme yeteneği, karar verme yetisi ve konuşma bozuklukları da ortaya çıkmaktadır. Günümüzde, uyku bozukluğu hastalığı, zamanın getirdiği stres yükünden dolayı insanları oldukça fazla etkileyen rahatsızlıklardan biridir.

 

Bir Cevap Yazın