İnsanları nasıl ikna edersiniz?

İşinizin görülmesi için insanlar ikna edebilmeniz lazım. Özelikle girişimci bir insansanız ürünü veya hizmeti pazarlarken, müşterileri ikna etmek durumundasınız. Bunu yapabilmek içinde konuşma ve düşünme yeteneğinizi geliştirmeniz lazımdır. Bu anlamda karşınızdaki insanın karakterini de bilmeniz gerekir. Nasıl ve ne tür insanlarla konuştuğunuzu bilmeniz, onlara hitap ediş şeklinizde belli bir strateji izlemeniz için önemlidir. İnsanlara konuşmanızın ilk anında gerekli olan bilgiyi doğrudan sunmanız gerekir. Eğer bunu ilk anda yapamazsınız, insanlar etki alanınızdan çıkarlar. Ama etkili bir giriş yaptıktan sonra, sizleri dinlerler ve artık kapsama alanınıza girmişlerdir.527481_detay

Kontrolcü insan tipleri genelde ne ve ne zaman gibi soruların cevaplarını duymak isterler. Bu tip insanlar zaman bakımından kendilerini her zaman kısıtlanmış hissederler. Bu nedenle iş ve hizmetinize yönelik onlara sunacağını konuşmalarda etkili bir şekilde zamanı kullanmanız gerekir. Yenilikçi insanlarda genelde neden sorusunun cevabını sizden duymak isterler. Anlatacaklarınızın ana mantığını onlara sunmanız ve ileriye dönük olarak neleri değiştireceğinden bahsetmeniz gerekir. Bu tip insanlarla yapacağınız konuşmalarda, idealist bir kişiliğe bürünmeniz gerekir. Bu noktada sizinde karşınızdaki insandan daha çok şey bilmeniz gerekir. En azından anlatacağınız konuya ne kadar vakıf olduğunuzu karşıdaki insanın anlaması gerekir.

Bunun dışında insanlarla konulurken çok fazlada ayrıntılara girmeden insanların duygularına hitap edici konuşmalar ortaya koymanız gerekir. Bunun yapabildiğiniz sürece karşı taraftan gelecek ilk soruya hazırlık olmanız ve tatmin edici bir cevap verebilmeniz gerekecek. Eğer bunu da yapabilirseniz, yani muhatabın sormuş olduğu soruya yine tatmin edici bir cevap verebilirseniz, muhtemelen karşınızdaki kişiyi kapsama alanınıza almışsınız demektir. Bu andan itibaren kişi ne derseniz, sizi haklı görecektir.

Bir Cevap Yazın