Dupnisa mağarası nerede?

Kırklareli ilinde bulunan mağara, Trakya bölgesinin tek turizme açık mağarası olarak hizmet veriyor. Mağara gerçekte çok güzel ve içerisine girdiğinizde akarsu kaynaklarının aşındırmış olduğu kayaların farklı figürleri bakılmaya değer. Mağaranın içerisinde Türkiye ve Bulgaristan sınırını oluşturan Rezve akarsuyunun kaynağı bulunuyor. Bu mağaraya gitmeniz için yapmanız gereken Kırklareli Demirköy ilçesindeki Sarplar köyünden 5-6 kilometre güneybatıya doğru gitmelisiniz. Yol boyunca Istıranca dağlarını seyredebilirsiniz. Mağara 2003 senesinde turizme açıldı. Daha önceleri ise sadece profesyonel dağcılar mağara içerisine giriyorlardı. Mağarada yürümek için parkurlar yoktu. Sonrasında turizme açılma kararı alının da, içerisine herkesin yürüyebileceği bir yürüyüş parkuru ve ayrıca mağaranın aydınlanması için ışıklandırma yapıldı.Dupnisa_Cave,_Kirklareli_-_Ahmet_Baris_ISITAN

Mağarada çok değişik figürler oluşturan taşları görmek iin öncelikle sarı ışıklar altında bir uzun köprüden geçiyorsunuz. Daha sonra büyük merdivenlerden tırmanarak, daha esrarlı figürlerin yer aldığı mekanlara doğru yolculuk ediyorsunuz. Bu sırada yarasalar yanınızda hızla geçebilir ve taşlardan damlayan sular, ürkütücü bir havanın olmasına katkı sağlayabilir. Bu nedenle tek başınıza gezmemeniz gerekir. İçerisi soğuk. Malum 500 metre aşağıya iniyorsunuz. Mağaranın derinliği ise 2 bin 700 metre. Ama ilk 500 metreden sonra aşağıya inmeye izin yok. Bunun nedeni tehlikeli olması. Ancak profesyonel dağcılar inebiliyorlar. Kimsenin de daha aşağıları merak ettiğini sanmıyorum. Magmayı görmek isteyenler bir maceraya atılabilirler tabi.

Mağaranın içerisinde 16 türden 32 bin tane yarasa yaşıyor. Bu yarasalar ekolojik dengenin bir unsuru olduğundan mağaraya ziyaret kışları yapılmıyor. Bunun sebebi, yazın enerji depolayan yarasaların kış uykusuna yatmaları. Sadece kış uykusuna yatanlar ayılar değil. Yarasalar da yatıyor. Ancak rahatsız edildiklerinde strese girip ölebiliyorlar. Bu nedenle kışın ziyaret yapmak mağaraya yasak. Yazın istediğiniz kadar gidebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın