İngiliz karbonatı nerelerde kullanılır?

ingilizİngiliz karbonatı diğer bir adıyla sodyum bikarbonat (NaHCO3) kimyasal bir bileşiktir. Bu bileşik suda çözünen, anti asit özelliği bulunan karbonat, beyaz renkte katı kristal bir tozdur. Hafif alkali tadıyla, sodyum karbonatı andırmaktadır. İngiliz karbonatı tüketilen gıdaların alkaliye dönüşmesine yardımcı olur, aynı zamanda zayıflamak isteyenlere de önerilir. Bunun yanında karbonat evlerde temizlik amacıyla da kullanılabilen bir üründür. Karbonatın bu amaçlarla kullanılması evlerin yaşanabilir, sağlıklı bir ortama kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Karbonatın bu şekilde halk arasında yaygın olarak kullanılması, sağladığı faydalarla birlikte daha fazla artmaktadır. Diş beyazlatma, mide ekşimesinin giderilmesi, cilt lekelerinin yok edilmesi, ayak ve koltuk altı kokularının önlenmesine kadar pek çok alanda yararı olan kimyasal bir bileşiktir. Karbonat özellikle ağız ve diş bakımında yaygın olarak kullanılır. Karbonatı tuzla karıştırarak dişlerinizi fırçalamakta kullanabilirsiniz. Diş çürüklerinde olan bakterilerin düşmanı olan karbonatın sayesinde, dişlerde olan bakteri ve virüslerden kurtulmanız mümkün olur. Ağız ve dişlerden kaynaklanan kokuları da, buradan uzaklaştırmayı sağlayabilirsiniz.

İngiliz karbonatı halk arasında karbonat, solvey karbonatı, cep sodası ve garra karbonat gibi isimlerle de anılmaktadır. Bu ürün tükürük bezlerinin yoğun bir şekilde karbonat iyonları salgılayarak, tüketilen yiyeceklerin alkaliye dönmesine yardımcı olur. Vücudun direncini korumaya ve hastalıklardan korunmak ve kurtulmak için, her gün suyun içine karıştırılan bir çay kaşığı karbonat içebilirsiniz. Bunu ikiye bölüp sabahları ve akşamları içebilirsiniz.

İngiliz karbonatının faydaları ve kullanım alanları

  • Evlerdeki halıların temizliğinde kullanılabilir. Halılara serpilecek karbonat 1-2 saat bekletilir ve elektrik süpürgesiyle halılar süpürülür. Bu sayede halılardaki kötü kokuların giderilmesi sağlanır.
  • Buzdolabında meydana gelen kötü kokuların giderilmesi için bir kase karbonattan faydalanılabilir. Dolabın içine koyulan karbonatı 4-5 günde bir karıştırarak, bu sayede kötü kokuların yok olduğunu görebilirsiniz. Bu buzdolabında bulunduracağınız meyve ve sebzelerin daha uzun süre dayanmasında etkili olacaktır.
  • Mutfaktaki mermer ve fayansların kimyasalların yerine, limonla karıştırılmış olan karbonatla ovulması tavsiye edilmektedir. İngiliz karbonatı sayesinde doğal temizleyici etkisinden faydalanmanız gerekir.
  • Lavabolarda meydana gelmiş olan tıkanıklıklarda, açıcı olarak karbonatı kullanabilirsiniz. Lavaboya dökülen karbonatın üstüne sirke ilave edin. Bunun üstüne 2 litre kadar kaynar su dökün. Bunu yaptığınızda, lavaboları açmak daha kolay olacaktır.
  • Kirlenen lavabolarda yine karbonattan faydalanabilirsiniz. Karbonatı lavaboya döküp, limonla birlikte ovun. Bunu yaptığınızda kirler kaybolacak ve lavabolar ışıl ışıl olacaktır.
  • Dibi tutmuş olan tavalar ve tencerelerin içine akşamdan karbonat dökün. Üstüne sıcak su ilave etmelisiniz. Sabaha kadar bekleyen karışım sayesinde, dibi tutmuş olan eşyalarınızın kolayca temizlendiğini göreceksiniz.
  • Porselen eşyalarınızın içinde kararanları limonlu karbonat yapıp ovmalısınız. Bunu yaptığınızda renkleri açılır. Gümüş eşyalarınızda yine karbonatla istediğiniz parlaklığı yakalayın.
  • Elbise dolaplarında meydana gelen rutubet ve küf kokuları için naftalin yerine karbonatı tercih etmelisiniz. Dolabın içine ağzı açık şekilde koyduğunuz karbonatın, istenmeyen kokuların giderilmesini sağladığını görebilirsiniz.
  • Banyodaki duşa kabinin camlarını karbonatla silmenizi tavsiye ederiz. Duşta olduğunuzda bile banyonuzun içine nefes almanın keyfini sizde fark edebilirsiniz.
  • Çamaşırlarınızı yıkarken deterjanınızı yarı yarıya karbonatla karıştırıp kullanın. Bu şekilde çamaşırlarınız kimyasallarla daha az temas etmesini sağlayacaksınız. Üstlerindeki atık maddeler daha az olacaktır.

Bir Cevap Yazın