Ilık su zayıflamanızı sağlar mı?

ılık suSu içmek hem sağlık açısından, hem de zayıflamak açısından oldukça faydalı bir eylemdir. Fakat ılık ve sıcak su içmenin faydalarını bilen fazla insan yoktur. Kişinin genel sağlığı kadar ruhsal durumunu da olumlu etkileyen, fazla kilolarından kurtulmasının en doğal yolu, kesinlikle yeteri kadar su içmektir. Bu içilen suyun ılık ve hatta sıcağa yakın olması, saydığımız bu etkilere karşı daha da faydalıdır. Çinliler, toplumlarının zayıf kalmasının sırrını yaşamlarında her dönemde sıcak su içmelerine bağlamaktadır. Çinlilerde özellikle de 40 yaşın üstüne çıkmış olan kişiler vücutlarına hiçbir zaman oda sıcaklığını aşan yiyecekleri içecekleri almayı kesinlikle doğru bulmazlar. Sıcak su kanda direk ve doğal olarak emilebilen sayılı birkaç maddeden birisidir. Çünkü vücut sıcak suyu bileşenlerine ayırmak zorunda kalmamaktadır.

Ilık su neden tüketilmeli?

  • Özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte, kan damarları sertleşmeye başlar ve elastik yapısını daha fazla kaybeder. Bunun dışında zamanla damarların içinde oluşan birikimler yüzünden çaplarında daralma meydana gelmektedir. Bu yüzden damarlarda yüksek kan basıncı oluşup kan dolaşımı sıkıntıları ortaya çıkar.
  • Sindirim sisteminde de aynı kan damarlarında olduğu gibi yaşın ilerlemesiyle elastik özelliği kaybolmaya başlar. Soğuk su içmek zaten büzülmüş olan içsel organların daha fazla büzülmesine neden olacak, ancak ılık su içilmesi içsel organları gevşetir.
  • Hemen hemen her kadın, her gün yıkadığı bulaşıklarda yağlı bir tavanın soğuk su ile yıkandığında yağın donduğunu ve çıkmadığını görür. Ancak sıcak su ile yıkanan tavada hiçbir surette yağdan eser kalmaz. İnsan vücudunda da yağlar bulunmaktadır ve bu yağlar ılık su, hatta sıcak suyla daha iyi çözünmekte ve vücuttan atılması sağlanmaktadır.
  • Kaburganın etrafında olan kaslar ve iç organları gevşetir. Bu sayede daha rahat hareket edilmesini ve rahat nefes alınmasını sağlar.
  • Midede sürekli olarak bulunan mide asidinin etkilerini azaltıp, gastrit riskini azaltır.
  • Vücutta besinlerin emilimini hızlandırıp, sindirim sisteminin daha verimli çalışmasına katkı yapar.
  • Sindirim sistemini çalıştırır ve kabızlığı giderir.
  • Yemek öğünlerinden yarım saat evvel içilecek ılık su iştahı kapatır ve daha az yemek yemenizi sağlar.

Ilık su tüketimi zayıflatırken bir yandan vücudun yağlarını eritmekte, bir yandan da vücut için gerekli olan vitaminler ve minerallerin atılımını hızlandırır. Bu nedenle kaybedilen minerallerin doğal yollarla yeniden vücuda kazandırılması gerekir. Doğal mineral içeriği açısından en verimli kaynak doğal maden sularıdır. Gün içinde bir şişe maden suyunun tüketilmesi, vücutta kaybedilen minerallerin yeniden kazanılmasını sağlar. Bunun yanında vitaminlerce zengin olan besinlerin de tüketilmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın