İkinci el taşıt kredisinde araç yaşı kaç olmalı?

araç kredisiTüketiciler araç alırken bayi çıkışlı olmayan, yani kullanıcısı tarafından satışa sunulmuş olan ikinci el taşıt alımlarında finansmanı sağlayabilmek için bireysel tüketici kredisi kullanmayı tercih edebilir. İkinci el taşıt kredisi için banka finansman uygulamalarında satın alınacak taşıt için yaş sınırlaması bulunur. Bu kredilerde olan taşıt yaş sınırı bankalara göre değişiklik gösterir. İkinci el taşıtlar için kullandırılan kredi faiz oranlarının, bayi çıkışlı taşıt kredilerine göre biraz daha yüksek olsa bile, tüketicilerin en çok rağbet ettiği kredi türlerinin arasında yer alır.

İkinci el taşıt kredisi için araç yaşı kaç olmalı?

Bankalarda bu tür kredilerde araç yaşı konusunda değişik uygulamalar vardır. Bankalar kullandırdıkları krediler için kendi belirledikleri oranda araç yaşı için sınırlama getirmiştir. Ancak genel uygulama olarak taşıtlarda 5 yaş sınırı vardır. Bu yaş sınırı bazı bankalarda 7-8 yaşına kadar çıkarılabilir.

İkinci el taşıt kredisi başvurusu nasıl yapılır?

İkinci el taşıt almak isteyen tüketiciler önce kredi kullanmayı düşündükleri bankanın uygulamış olduğu taşıt yaş sınırını dikkate alsınlar. Bu nedenle taşıt kredisine konu olan araçları buna uygun tercih etmeleri gerekir. İkinci el taşıt kredisini kullanabilmek için, kişinin krediyi kullanmayı istediği banka şubesini ziyaret edebileceği gibi, bankanın internet şubesine girerek ikinci el taşıt kredisi başvurusu formunu buradan doldurulabilir. Bu şekilde banka kredi başvurusuna kredi ön onayını internet üzerinden verecektir. Araç kredisinin kullanılabilmesi için gerekli evraklar, şubede yapılacak başvuru sırasında verilmektedir. Bu işlemler artık iyice hızlandırılmıştır. İkinci el taşıt kredisine bankanın verdiği onayla, bu kredinin kullanılması genellikle aynı günün içinde tamamlanır. Bankalar düzenli bir geliri olan kredi kullanacak kişilere hayat sigortası ve kasko sigortası gibi koşullar koyup, taşıt yaşına uygun olacak şekilde farklı vadelerde taşıt kredisi kullandırmaktadır. Aynı bayi çıkışlı taşıtlardaki gibi, ikinci el taşıtlarda da araç rehni alınmaktadır.

İkinci el taşıt kredisinde ne kadar kredi kullanılabilir?

Bayi çıkışlı olan taşıt kredilerinde proforma fatura karşılığında ve belli oranlarda banka tarafından kullandırılan taşıt kredisi, ikinci el taşıt kredisi için taşıt kasko bedelinin ( aynı zamanda KDV ve ÖTV dahil olan fiyatının ) ortalama % 60 ile % 80 oranına kadar kullanılabilir. Bu oranlarda bankalara göre değişiklik olabilir.

Bir Cevap Yazın